Визе за становнике Каљининградске области и Пољске ускоро ће бити укинуте
Питање укидања визног режима за становнике Каљининградске области и пограничних региона Пољске може да буде решено кроз неколико месеци. Ово је изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров после преговора са својим колегама из Пољске и Немачке.
Утицај тесних историјских веза у Каљининграду осећа се већ данас. У руску енклаву долазе туристи из Пољске и Немачке, сами каљининграђани посећују суседе, викендом иду у куповину у Европу. Према званичним подацима, Варшава је само за протеклих пола године издала Русима два пута више виза него за читаву 2010. годину. Сличан прираштај се фиксира у Берлину. Зато не чуди што су министрима у Каљининграду постављали једно питање: када ће укинути визе?
Одговор је био крајње оптимистичан. Министар иностраних послова Пољске изјавио је да ће договор о безвизном режиму за становнике Каљининградске области и пограничних региона Пољске бити достигнут у периоду председавања Варшаве у ЕУ. Тачније у наредних пола године. Раздражује то што што промена неколико редака у законодавству ЕУ захтева толико месеци разматрања, изјаво је Радослав Сикорски. По његовим речима, Европска комисија мора да схвати да је руско-пољска ситуација јединствена. Укидање виза за грађане Каљининградске области је практично олакшавање и побољшање живота људи у европском духу. Ако решимо овај проблем, никаква питања око укидања виза за читаву Русију неће постојати, подржао је колегу министар иностраних послова Немчке Гидо Вестервеле.
Споразум о пограничном кретању ускоро ће бити предат Европској комисији на одобрење, изјаво је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Једина препрека на путу скорог склапања договора о пограничном кретању је, наравно, потпуно избирократизован прилаз који игнорише интересе две земље које се то тиче – Русије и Пољске. Тако да се надам да ће здрав разум превладати у Бриселу, и имамо све основе да сматрамо да ће се питање разрешити кроз неколико месеци.
Према правилнику ЕУ, на безвизни режим сада могу да претендују само погранични региони ЕУ у зони од 30 или 50 километара. Пре неколико месеци Москва је успела да наговори Брисел да прошири ове оквире на читаву Каљининградску област – 15 хиљада километра. Исту површину пољске територије – до Гдањска, не желе да виде Литванија и Француска. Као варијанта која свима одговара је предлог да се не мења законодавство ЕУ, већ да се допише поправка где би се указала изузетност руско-пољског споразума. ЕУ је скоро сагласна. Јуче је Европски комесар за унутрашње послове Сесилија Малмстрем лично истакла да је Каљининградска област посебан случај који захтева посебна решења. Ипак експерти су уверени да чак ако документ буде удаглашен, тешко да ће моћи да буде правно састављен до краја године.
Данас низ европских земаља покушава да се цењка са Москвом руско-пољским споразумом, уверавајући да се са глобалним укидањем виза са све руске грађане у том случају може сачекати. О томе да је реч о разним стварима Русија ће говорити представницима ЕУ 9. јуна, за време наредног самита Русија-ЕУ у Нижњем Новгороду.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Пољска
- ЕУ
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »