Филарет се плаши инсцениране несреће
Седмог дана апсолутног поста на граничном прелазу Ранче владика милешевски Филарет за "Дан" каже да је његово здравствено стање доста добро али да, "усљед сталних прогона слободно мислећих људи у Црној Гори, постоји могућност да власти Црне Горе инсценирају његово убиство".
- Имајући у виду да у Црној Гори траје невиђени прогон слободомислећих људи, мени данас највише пријети опасност да црногорске власти инсценирају несрећу гдје ћу ја бити убијен. Шта је њима да организују да се од неког шлепера откачи приколица и да удари у мој шатор. Тада би једним метком ријешили два проблема, убили би владику а народу српском би још једном рекли да пази шта раде - казао је владика Филарет.
Он је додао да посљедња дешавања са новинарима најбоље показују да власти Црне Горе ни од чега не презају. У осврту на своје здравље, владика је рекао да је оно прилично стабилно и да је га јуче прегледала екипа љекара из Пријепоља.
- Ја се прилично добро осјећам захваљујући подршци народа српскога из Пљеваља и читаве Црне Горе, који ме свакодневно обилази. Љекари кажу да имам мало повишен шећер, аритмију срца и да ми је притисак сто педесет са деведесет - рекао је владика Филарет.
Иначе, владику је јуче посјетио митрополит дабробосански Николај, владика банатски Никанор и пресједник Скупштине општине Андријевица Милован Ћулафић са делегациом коју су сачињавали главни администратор Милосав Дукић и директор Комуналног предузећа Милоња Зоњић. Они су владики пренијели подршку вјерника и цркве из оних средина одакле су дошли. Поред поменутих делегација, и данас код владике у посјету стижу грађани из Пљеваља и околних градова, међу којима има и приличан број муслимана.
Власт зна само мирис дувана, дроге и новца
Приликом посјете делегације Општине Андријевица владици Филарету предсједник локалног парламента Милован Ћулафић за "Дан" је рекао да је поступак црногорских власти у случају прогона владике за сваку осуду и изразио сумњу у могућност промјене одлуке црногорских власти.
- Познавајући карактер садашње власти, не вјерујем да ће попустити. То су људи безочни, без крупула, људи који знају само шта је мирис дувана, дроге и новца и њих друго не занима - закључио је Ћулафић.
Хаг није надлежан
Портпарол хашког трибунала Олга Кавран није јуче ни потврдила ни демантовала да је у тај суд стигло било какво писмо из Србије и Црне Горе везано за рјешавање "случаја Филарет".
Она је у изјави Тањугу прецизирала да владика милешевски Филарет није ни на каквом списку тог трибунала већ да је он на листи Европске Уније, која је, према њеним сазнањима, посљедњи пут ажуриран 24. јула.
На тој листи су, рекла је Кавран, поред Филарета имена још 41 особе којима је забрањен улазак у земље ЕУ јер "помажу у бјекству хашким оптуженицима или на други начн опструирају извршење мандата Трибунала".
Сви за једну православну цркву
Након усвајања новог устава ванредни парламентарни избори морају бити расписани најдуже за шест мјесеци, пише у платформи коју радни тим црногорске опозиције припрема за разговоре са представницима владајуће коалиције око спорних уставних рјешења. Опозиција се усагласила да у текст новог устава треба унијети да нико не може бити лишен држављанства Црне Горе. Постигнут је договор и око уставног третирања вјерских заједница. Опозиција сматра да у устав треба уписати православну цркву, исламску заједницу, Римокатоличку цркву и друге вјероисповијести које су одвојене од државе. Предлог новог црногорског устава предвиђа "да су вјерске заједнице одвојене од државе" без њиховог набрајања.
"Дану" је из опозиције саопштено да је "постигнут договор око више од двадесет веома значајних питања, међу којима се посебно издвајају питања цркве, држављанства и одржавање ванредних парламентарних избора". Представљање текста платформе треба очекивати "до краја текуће седмице".
- Јединствен је став да текст новог устава садржи одредбу из важећег највишег правног акта око вјерских заједница. Сагласили смо се и да у нови устав мора бити унијета одредба да нико не може бити лишен држављанства Црне Горе - потврдио је извор близак члановима радног тима из опозиције.
Опште одређење било је и да се Законом о спровођењу устава морају, у року не дужем од шест мјесеци, расписати ванредни парламентарни избори. Иначе, то био захтјев опозиције још на самом почетку израде новог највишег правног акта. Иначе, предлог уставног закона искључује могућност ванредних парламентарних избора јер "мандат органа власти траје онолико времена на колико су бирани".
Опозиција сматра да није сама у покушају да направи корекцију садашњих уставних рјешења јер међународна заједница ће готово сигурно реаговати.
Јединствена црногорска опозиција почела је са израдом платформе за разговоре са представницима власти почеком августа, након што је скупштински Уставни одбор утврдио текст Уставног закона и образложење највишег правног акта. Право су лидери опозиције крајем јула одржали серију састанака на којима је договорен удружен наступ, да би се након што је Уставни одбор завршио посао, кренуло са креирањем јединствене платформе.
Опозиција тврди да је амбијент на састанцима радног тима врло добар, а тренутно је усаглашено 95 одсто материјала.
Утврђују текст платформе
Представници удружене црногорске опозиције одржаће данас у Скупштини састанак на коме ће бити утврђен текст заједничког документа за разговоре са парламентарном већином око постизања консензуса у поступку усвајања новог устава. Састанак ће почети у 11 часова а, како каже координатор парламентарне опозиције и функционер Социјалистичке народне партије Велизар Калуђеровић, након што текст буде утврђен биће послат предсједницима опозиционих странака.
- Они треба да га верификују, а тај текст ће бити основа за јединствен наступ опозиције у разговорима око спорних уставних рјешења са представницима актуелне власти - саопштио је Калуђеровић.
Министар одбио да прими Мираша
Секретар Удружења Црногораца "Ловћен" у Аргентини Евгеније Поповић саопштио је да је "делегација ЦПЦ боравећи у тој земљи доживјела тотални фијаско". Њихов долазак, како он каже, бојкотовали су православни Црногорци као и званичници Аргентине.
Представници тзв. ЦПЦ, како су објавили медији, боравили су у Аргентини од 6. до 20. августа и наишла на бојкот, како православних Црногораца тако и званичника Аргентине.
- Готово сви Црногорци или њихови потомци, који као исељеници живе у овој земљи, одбили су да се сретну са Мирашем Дедеићем. Часни потомци Црногораца, досељеника, разочарани су због његовог антисрпског и нецивилизованог понашања током те посјете, јер је сваку прилику искористио да пљује по свему што је српско. Чињеница да је све вријеме био гост католичке цркве и истакнутих усташких удружења и појединаца, изазвало је гњев и разочарање црногорске дијаспоре у Аргентини - сматра Поповић.
Приликом његовог боравка у граду Мачагају у цркви Светог Николе, како он истиче, било је присутно 12 особа који се лажно представљају да су представници Црногораца у Аргентини.
- Народ их је потпуно бојкотовао. Исто тако овај господин је доживио понижење приликом покушаја да буде примљен код министра вјера Аргентине, господина Кардоса, али је у холу од истог замољен да напусти просторије министарства јер, како је рекао министар, он не комуницира са онима који нису канонски признати и који се лажно представљају - наглашава Поповић.
Према његовим ријечима, "некакво постављење почасног конзула Србије и Црне Горе је довољан показатељ о карактеру и вјеродостојности ове групе дилетаната".
- Њих предводи Душан Маџаревић, Црногорац, који је прије десетак година, послије пљачке једног стоваришта, побјегао из бивше Југославије да би избјегао кривично гоњење. Опљачканим новцем у овој аргентинској провинцији купио је имање. Исто тако свједоци смо да у Амбасади Републике Србије, у складу са Меморандумом који је потписан између министарстава спољних послова Србије и Црне Горе, сви грађани и једне и друге државе под једнаким условима остварују конзуларну заштиту. Друга је ствар што постојећи Устав Црне Горе не даје ни минимална права Црногорцима који живе овдје и који имају аргентинско држављанство, па и оних који су рођени у Црној Гори. Ми Црногорци који живимо у Аргентини ову посјету, филовану лажним саопштењем, схватамо као још један покушај разбијања православних Црногораца који у великом броју живе у овој јужноамеричкој држави - казао је Поповић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »