BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин и Буш неће ставити тачку на питање ПРО

Путин и Буш неће ставити тачку на питање ПРО
04.09.2007. год.

Председници Русије и САД на сусрету у Сиднеју у оквиру самита Азијско-пацифичке економске сарадње размотриће проблем скопчан са плановима Вашингтона да инсталира у Европи елементе ПРО, али неће ставити тачку на тај проблем, изјавио је помоћник сефа руске државе Сергеј Прихотко.

“Ми не постављамо такав задатак – да се стави тачка на тај проблем. Ми смо поставили задатак да стимулишемо активни дијалог на ту тему уз учешће војних и политичких експерата зато што је талас питања САД објективно кудикамо већи – логика руског размишљања разумљивија је експертима” – истакао је кремаљски представник. САД планирају да инсталирају радар ПРО у Ческој и противракете у Пољској, мотивишући то опасношћу која долази од стране Ирана. У Русији сматрају аргументе САД неубедљивим и инсталирање ПРО у близини руских граница оцењују као опасност по своју националну безбедност. Прихотко је поново означио позицију Вашингтона као “мало фундирану”.

С друге стране, истакао је он, није тактички нити је целисходно да се САД сатерују у ћорсокак. По мишљењу кремаљског представника, Џорџ Буш једноставно не може казати да је Вашингтон променио мишљење у погледу инсталирања ПРО. “Зато ако и буде некакве модификације (позиције у односу на ПРО) код Американаца она неће бити тренутна нити це бити реског карактера. Заправо, ми се и не залажемо за то. Ми одговор имамо, немамо чега да се плашимо” – подвукао је Прихотко. Он је такође напоменуо, да це се 15. септембра одржати сусрет експерата на ту тему. У току прве рунде у САД делегације су размениле мишљење “по питањима” која дотичу аспекте страна на опасности које проистичу од сирења балистичких ракета и оружја за масовно уништавање, имајући у виду иницијативу сефа руске државе.

Председник Русије Владимир Путин је на сусрету у Хајлигендаму у јуну предложио председнику САД Џорџу Бушу заједничко коришћење Габалинске радарске станице за потребе ПРО, коју Русија изнајмљује од Азербајџана. По мишљењу руске стране, то би омогућило САД да одустане од планова размештања елемената система противракетне одбране у Ческој и Пољској. На сусрету са Бушом у Кенебанкпорту 2. јула сеф државе је изнео нову иницијативу предложивши да се заједно са САД користи не само радарска станица у Габали, већ и станица за упозоравање на ракетна лансирања која се гради на југу Русије.

По речима Прихотка, председници Русије и САД такође це размотрити међународна питања, поред осталог ситуацију у Ираку и проблем Косова. Такође ће се разговарати и о будућим руско-америчкиом односима. “После доласка на власт републиканаца наступила је пауза од практично осам или девет месеци” – казао је Прихотко и подвукао значај да се не понови ситуација у наредној години када це се у Русији и САД одржати избори за председника државе.

Владимир Путин и Џорџ Буш су већ разматрали тај проблем на својим претходним сусретима и наглашавали неопходност континуитета дијалога две земље. Кремаљски представник није навео време сусрета двојице председника, наглашсивши да то није усаглашено, али не из политичких, већ технолошких разлога. Одговарајући на питање хоце ли сусрет Владимира Путина и Џорџа Буша бити последњи у својству лидера две земље, Прихотко је казао: “Време ће показати. Вероватно не последњи, већ завршни”.



  • Извор
  • Риа
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА