Русија на IDEF-2011 приказује преко сто врста савременог наоружања
Преко сто узорака наоружања и војне технике Русија представља на међународној изложби одбрамбене индустрије IDEF-2011 (International Defence Industri Fair), која се данас отвара у Истамбулу (10-13. маја). То су хеликоптери, оклопно-тенковска техника и техника ратне морнарице.
Истовремено, како истичу руски стручњаци, за руску одбрану је важно то да на овој смотри остаје сегмент зенитско-ракетских система ПВО-ПРО. Ради се о томе што Русија учествује на турском тендеру за куповину система противваздушне и противракетне одбране далеког домета по програму T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defence System). На њему такође учествују САД, Кина и француско-италијански конзорцијум. Међутим, резултати тендера, а они обично прилично дуго трају, неће обавезно бити објављени управо сад. Руски ОПК је на овом салону представљан прилично темељно, истиче званични представник компаније „Рособоронекспорт“ Вјачеслав Давиденко:
Специфичност овог сајма представља то што низ земаља из региона улази у НАТО. Међутим, како показује пракса, руски системи се одлично уклапају у стандарде ове алијансе и Русија има узорке који или по низу карактеристика битно превазилазе конкуренте или су уопште уникални. На IDEF-2011 стручњаци ће моће да се упознају с обрасцима хеликоптерске технике. Пре свега, то је војно-транспортни хеликоптер Ми-171Ш, за којим постоји огромна потражња на међународном тржишту. То су најовији ратни хеликоптери Ка-252, Ми-28НЕ, транспортно-војни хеликоптер Ми-35М, који се у последње време извозио у Венецуелу и Бразил. Такође су приказани ракетни и артиљеријски комплекси, као што је „Смерч“, противтенковски комплекс „Хризантема-С“ и самоходна хаубица „Мста-С“.
Као што је познато, многе земље у региону имају дугачку обласку линију. Имајући ово у виду Рособоронпројект показуј ракетне, стражарске и десантне бродове и чамце за обалску стражу, обалске системе за осматрање, покретне обалске ракетне комплексе и подморнице на дизел и на струју.
Турско тржиште је дуго времена било затворено за руске произвођаче, помаци су овде запажени почеком 90-их година, кад је Русија успела да прода овде мале партије хеликоптера Ми-8, пуцачког оружја и оклопне технике. Тржиште ове земље је јасно подељено међу основним играчима западне војне индустрије. И овде Русија може да учврсти своје пзиције само ако понуди такву врсту наоружања и војне технике, који се у Русији не производе, или чија је производња озбиљно застарила, истиче стручњак Института за познавање Истока РАН Александар Васиљев:
Пре неколико година Русија је стекла право да испоручује турским Оружаним снагама противтенковске ракетне комплексе средњег домета. Осим тога, може доћи до помака кад је у питању испорука хеликоптера. Ово је повезано с тим што се програм куповине основног ударног хеликоптера за турске оружанс снаге не одвија тако брзим темпом, као што би они желели. Италијански хеликоптер „Аугуста Вестланд“ који је трабало да купи турска војска, не задовољава све захтеве војних лица. Италијанска страна не жели да уграђује турску аивонику на своје машине. Овде се такође ради у преношењу технологија, пошто је у овим машинама у употреби америчка, а она се не може увек користити због забрана, које Американци често уводе. Мислим да Турску у војно-техничким савезима занима могућност заједничког склапања ових или оних врста оружја и војне технике ради њихове испоруке на тржишта трећих земаља.
Турска већ има исксуства у оснивању сличних заједничких предузећа, у којима контролни пакет припада њој. Управо тако Турска испоручује лаку оклопну технику, која се склапа у заједничком предузећу, основаном на бази компанија ВАЕ (Велика Британија) и турске FNSS.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »