Пренасељена планета
Становништво Земље достићи ће цифру од 9 милијарди људи до 2050. године, а до краја столећа ће премашити 10 милијарди. Аутори реферата ОУН, који су наступили с овом прогнозом, указују на проблеме у вези с обезбеђивањем намирница и воде за оволики број људи. По мишљењу руских стручњака, развијене земље још колико данас треба да почну да се баве овим питањем.
До краја ове године на нашој планети ће живети седам милијарди људи. У следећих десет година повећаће се за још милијарду. А после 2050. године популација ће достићи свој врхунац – 9,5 милијарди људи и стабилизоваће се на овој позицији. По мишљењу неких научника после тога ће број становника на Земљи равномерно опадати.
Аутори реферата су дошли до оваквих закључака базирајући се на очекиваном сценарију развоја демографских тенденција у свету. Међутим, како је изјавио потпреседник Савета за становништво Џон Бонгартс, стварни график промена броја становника је непредвидив. Он зависи од тенденција наталитета и морталитета, а ови показатељи се тешко могу прогнозирати. Што се тиче смртности, постоји мишљење да је животни век у развијеним земљама близу биолошке границе. Међутим, не може се искључити ни варијанта да овај показатељ премаши границу од сто година већ пред крај XXI века. У том случају, број становника на планети може достићи и 11 милијарди људи.
Руски стручњаци се слажу с прогнозама аналитичара ОУН и истичу да ово обећава човечанству велике проблеме у најскоријој будућности. О могућности пренасељености планете треба размишљати већ сад, убеђен је заменик директора Института за демографију Више економске школе Сергеј Захаров.
Сасвим је могуће да ће на Земљи живети преко 10 милијарди људи. И ово изазива велике проблеме, пре свега обезбеђење ресурса за становништво земљине лопте. Само, треба схватити да је пренасељеност проблем, локализован у одређеним регионима. То су: афрички континент, читав низ земаља Азије, земље Латинске Америке. Проблеми се појављују у и погледу питке воде. Моги говоре о томе да наше Бајкалско језеро може да напоји све становништво земљине лопте. Али, ради се о томе што управо тамо где има воде, практично нема људи. И практично је нереално да се она допреми у Африку, у којој постоје проблеми с питком водом. То је врло озбиљан изазов за целу светску заједницу и за развијене земље, које у принципу на неки начин могу да помогну да се стабилизује ситуација и да се преживи демографски бум (...).
Аналитичари истичу да је проблем пренасељености наше планете актуелан већ данас. Међутим, ради се о томе што је он регионалног карактера: пораст се одвија брже у земљама у којима постоје проблеми с ресурсима. С друге стране, има земаља у којима је актуелан проблем недовољне насељености. Међу њима су, између осталих, Канада и Русија. Русија има огромне потенцијале за развој пољопривреде. И многи економисти истичу да будућност Русије није само у улози испоручиоца нафте и гаса, на коју је свет толико навикнут. Неосвојена пространства руских пољопривредних добара могу да обезбеде свету житарице и друге намирнице. Свет могу да нахране и развијене земље, које производе више намирница него што их потроше. Међутим, размислити о томе и направити одговарајући програм – треба већ данас.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- човечанство
- храна
- ресурси
- становништво
- вода
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »