BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прогнозери земљотреса

08.05.2011. год.

Руски и страни стручњаци ће  заједно проучавати  предзнаке земљотреса.  С европске стране ће у пројекту учествовати Немачка, Италија и Турска, као  асоцирана чланица  ће  иступати САД преко НАСА и Грчка. Компанија Руски космички системи, Институт примењене геофизике Федоров и Институт земаљског магнетизма, јоносфере и ширења радиоталаса Пушков заступају руску науку.

Још 2006. године компанија Руски космички системи саградила је на острву Сахалин низ копнених станица ради мониторинга јоносфере. Научници су истраживали промене у том горњем слоју атмосфере, које  је изазивала сеизмичка активност. Од тог времена  су руски сателити успевали више пута да фиксирају активирање јоносфере уочи земљотреса.  7 сати пре првих трусева у Јапану су научници  открили такве аномалије над местом будуће непогоде.

Руским стручњацима није било јасно шта да се ради с таквим информацијама. Прогнозирање труса, полазећи само од мониторинга јоносфере, научници су сматрали преурањеним. Према њиховом мишлењу, то је био индикатор тога да се са Земљом нешто дешава.  Ради научно образложених прогноза земљотреса потребан је систем глобалног проучавања  њихових предзнака.

Зато у оквиру заједничког с ЕУ пројекта се ствара Међународни аерокосмички систем мониторинга. Претпоставља се да ће у будућности систем имати универзални карактер, - испричао је Гласу Русије генерални директор и генерални конструктор Руских космичких система Јуриј Урличич.

Он омогућује да се  човечанство упозори не само на земљотресе, већ и друге катастрофалне опасности. То може да буде опасност од метеорита, цунамија или било којих других вечних опасности, односно, природног, или, не дај Боже, техногенског карактера. Навешћу само један пример. Од 1900. године све до дан-данас у природним катаклизмама  је погинуло око 36 милиона људи.

Планира се да ће основни мониторинг јоносфере остваривати кластер наносателита, односно, апарата   који теже највише 10 килограма, - каже Јуриј Урличич.

Можемо помоћу одређених станица мониторинга на Земљи да пратимо слободне електроне повећане концентрације. Да би обухватили читаву планету предлажемо да лансирамо у орбиту наносателите и користимо оне сателлите, које већ имамо, монтиравши на њима наменску апаратуру. Услед тога ћемо знати да је над неком површином повећана количина слободних електрона, а то је предзнак земљотреса.

Пројекат мониторинга и дијагностике предзнака земљотреса финансира ЕУ. Као координатор  од стране ЕУ иступа Италија. О својој жељи да учествује у пројекту изјавило је неколико држава. Коначни састав учесника ће бити одређен у другој половини септембра, када ће се сви окупити на седницу на Сахалину.



  • Извор
  • Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА