BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Гадафија руше због златног динара

Гадафија руше због златног динара
07.05.2011. год.
Моћ новца - Финансијски стручњаци тврде да се Моамер ел Гадафи нашао на мети Запада јер је хтео да уведе заједничку афричку валуту која би била утемељена на резервама злата, што би оборило вредност долара за чак 70 одсто
 
Западне силе започеле су војну интервенцију у Либији не да би заштитиле цивиле или се докопале нафте, већ да би спречиле намеру Моамера ел Гадафија да уведе златни, односно исламски динар, заједничку афричку валуту утемељену на разервама злата, тврде финансијски стручњаци. Увођење афричке валуте из корена би променило односе у светској економији, а долар, односно САД, преко ноћи би изгубиле 70 процената своје куповне моћи.

Оснивач британске организације „Министри оф пис" Џејмс Тринг каже да је Гадафи о заједничкој афричкој валути организовао две конференције, прву 1986. и другу 2000. године.

- Сви су били заинтересовани, већина афричких земаља била је одушевљена том идејом. Гадафи је неколико месеци пре војне интервенције поново позвао афричке и муслиманске земље да се удруже и створе валуту која ће конкурисати евру и долару - каже Тринг, и додаје да би Африканци у том случају нафту и своје друге производе продавали искључиво за златни динар.

Либија има 144 тоне злата
 
- Ипак, Запад је сазнао за његов план да се „ослободи" долара и уведе нову валуту и због тога је постао мета - каже Тринг.

Он је нагласио да је чињеница да муслиманске земље располажу највећим светским богатствима, што је и основни предуслов за увођење сопствене валуте са златним покрићем.

- Богатство државе зависило би од тога колико има злата, а не колико долара продаје - истиче Тринг, и наводи пример да Гадафијева Либија има 144 тоне злата, док Велика Британија има двоструко више, али зато с друге стране има и десет пута више становника.

Тринг наводи и да је везивање неке валуте за злато забрањено статутом Међународног монетарног фонда.

- Повратак на било какву форму златног стандарда значио би крај владавине долара, што је једино чега се плаше САД. За Американце је познато да је долар једина религија у коју верују одмах након рођења. Злато је за њих „варварски реликт" - закључује Тринг.

Срушили и Садама
 
Многи аналитичари подсећају да су и санкције и каснија инвазија на Ирак последица тога што су САД очајнички желеле да спрече да Организација земаља извозница нафте (ОПЕЦ) пребаци трговину нафте са долара на евро.
- Садам Хусеин је 2000. године објавио да ће се ирачка нафта продавати за евре, а не за доларе. Сви знамо шта се након тога догодило с њим - наводе аналитичари.
Дуга традиција
 
Муслиманска заједница данас чини више од 20 процената светског становништва. У историјском сећању муслимана јесте да су од оснивања своје муслиманске државе Калијата у VII  веку, па до њеног окончања у XVIII веку, имали свој златни новац, управо златни динар. Под притиском политичких промена у XIX и XX веку, папирни новац је потиснуо златни динар. То је, према снажном уверењу муслимана, урађено како би западне силе завладале огромним природним богатствима муслиманских земаља.
И данас је остала велика приврженост муслимана према злату као симболу праве вредности.
 
Иначе, арапски златни динар или исламски динар, иако није у употреби у званичним финансијским каналима, постоји од 2001. године. Кованица је тежине 4,25 грама 24-каратног злата и вредност једног динара износи 230 долара. Вредност му се темељи на основу светске потражње за златом. Златни новчићи су одмах стављени на располагање муслиманској јавности у Уједињеним Арапским Емиратима.

Против Гадафија формиран међународни фонд за подршку побуњеницима

Америка даје 6,5 милиона жртвама
 
Међународна контакт група за Либију договорила је на састанку у Риму успостављање посебног фонда за подршку побуњеницима у Либији. Из фонда ће бити могуће да се побуњеницима, који се боре против режима Моамера Гадафија, на транспарентан и ефикасан начин достави новац. Истовремено, САД су објавиле да ће деблокирати додатних 6,5 милиона долара за жртве сукоба који трају у граду Мисрати. Укупна америчка помоћ намењена жртвама војне акције у Либији износи 53,5 милиона долара.
У међувремену, у Мисрати, лучком граду на западу Либије, не престају жестоке борбе између снага лојалних Гадафију и побуњеника. Прогадафијеве трупе пуцале су и на међународни хуманитарни брод „Ред стар ван", који помаже у евакуацији људи из града. Међународна организација за миграције саопштила је да је само у току јучерашњег дана евакуисано око 800 рањеника из Мисрате.


  • Извор
  • PressOnline


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Присталице Кијева саветовале су га да не разговара о том питању током преговора са Русијом 2022. године, открио је Давид Арахамиа


Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“


Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА