Кога плаше отворена врата у Европу за руске грађане
Министри иностраних послова Русије, Немачке и Пољске одржаће у Каљининграду преговоре о сарадњи по актуелним питањима руско-европских односа. Неће заобићи ни болећив проблем укидања виза, између осталог у малом пограничном простору са Каљининградском области, што се, да приметимо, не свиђа свима. Тако се немачки експерт Корнелиус Охман плаши да ће преко границе са ћилибарском покрајином као кроз отворена врата Руси почети слободно да улазе у ЕУ. Ови страхови потичу од непознавања суштине процеса, говори шеф одељења за европске интеграције Института за Европу РАН Олга Потјомкина.
Немачка се врло опрезно односи према свим иницијативама за либерализацију безвизног режима између Русије и ЕУ. Данас, када су у Европу покуљале бујице илегалних емиграната из Африке, такав став се некоме чини основаним. Али опаске су узалудне. Пољаке, очигледно, ништа не збуњује. Зашто? Они су директно на добитку од ближих економских, туристичких, хуманитарних односа са суседима из Каљининградске области. Али преговори о кретању у малом пограничном простору, на жалост, налазе се у ћорсокаку. Стране имају различите прилазе. ЕУ предлаже да се успостави пречник локалних путовања у зони од 30 километара, мада у Каљининградској области тамо нико не живи. Зато ће таква мера створити рајске услове за шверцере – трговце цигарета, пића, јефтине робе широке потрошње. Руска варијанта је другачија – пречник до 50 километара, укључујући пољски Гдањск, литванску Клајпеду, где воле да путују да се одмарају каљининграђани. Истина, за бизнис ова зона је мала. Она би могла да обухвати читаву Каљининградску област и идентичну по површини територију у Пољској. Тада би нам вероватно пословни људи рекли хвала.
Зашто у суштини постоји таква помама око укидања виза за руске грађане? Откуд страхови немачког експерта? Велика ствар, руски грађани неће приликом уласка у ЕУ плаћати 35 евра. Зар то укида контролу на граници? Олга Потјомкина.
Напротив, контрола ће бити појачана. Приликом уласка без визе од вас ће тражити сва она документа која дајете за њено добијање: осиуграње, потврду о резервацији хотела, повратне карте, доказ да ћете се вратити, потврду финансијског благостања. Иначе вас неће пустити. Уз то до 2013. годиен ЕУ намерава озбиљно да појача контролу илегалне миграције. Приликом уласка у ЕУ и приликом изласка треба остављати на граници отиске прстију. И, наравно, обавезно је постојање биометријског пасоша. Уз такав систем никакве визе нису потребне.
Олга Потјомкина очекује напредак у решавању визног проблема на тространом сусрету министара иностраних послова Русије, Немачке и Пољске. Веома рачунамо да ће Пољска подржати наше услове о зони од 50 километара за локална путовања у Каљининградској области. Подршка Пољске принципијално је вна, јер ове године она ће бити председавајући ЕУ.
- Извор
- Голос России, фото: © ru.wikipedia.org/Seabhcan/сс-by-sa 3.0 / vostok.rs
- Повезане теме
- ЕУ
- Русија
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »