Милионери од IT-технологија
Четворица руских топ-менаџера, који раде у области IT ушла су у рејтинг 200 најбогатијих људи на свету по верзији часописа Forbes. То су сувласник Mail.ru Group и DST Global Јуриј Милнер с иметком од 1 милијарду долара, творци система за претраживање „Јандекс“ Аркадије Волож и Илија Сегалович – са по 900 и 600 милиона долара, као и највећи аутор антивирусних програма Евгеније Касперски, чији се иметак процењује на 800 милиона.
Без обзира на то што се интернет у Русији појавио касније у односу на САД и Европу, он се претворио у успешан и привлачан бизнис. Данас руски пројекти представљају достојну конкуренцију западним производима. Између осталог, најпопуларнији систем за претраживање у земљи „Јандекс“, чији је свакодневни аудиторијум 30 милиона корисника. Тржишна вредност Јандекса је засад непозната, али се компанија активно припрема за процедуру IPO (понуда акција компаније за продају на берзи). Стручњаци су сигурни: капитализација Јандекса ће бити врло висока. Разлог за оптимизам представља пример Mail.ru Group. Потражња акција ове компаније је 20 пута већа од понуде. Тако да милионера од високих технологија сваке године има све више, рекао је за „Глас Русије“ стручњак за нове медије Александар Шуљгин.
То што су данас четворица руских држављана ушла у рејтинг потврђује светске тенденције које имају већ 30 година. Развој нових технологија у САД већ крајем прошлог века довео је до појаве на списку најбогатијих људи Америке представника ИТ-области. А у првих десет година новог столећа људи из ИТ су почели да улазе у прву двадесеторку таквог рејтинга. Оно што се данас дешава у Русији представља наставак опште светске тенденције. Њу такође подржава политички курс усмерен на иновације и модернизацију, који ће довести до појаве још већег броја компанија високих технологија. И овај процес ће бити прилично масован. Рашће добит ових компанија и интересовање светских инвеститора за њихову делатност.
Топ-менаџери из ИТ-а богате се и због другог разлога, рекао је за „Глас Русије“ главни уредник сајта новости о руском интернет-бизнису Јуриј Синодов.
У руском интернету, а то није само Русија, већ су то и земље са становништвом које говори руски, раде људи, који добро познају ово тржиште. Американци нису у стању да направе квалитетан сервис за кориснике који говоре руски.
Заиста, најпопуларнији систем за претрагу Google (узгред речено, на његовом челу је наш бивши сународник Сергеј Брин) већ десет година не може да победи Јандекс у Русији. Не ради се само у аудиторијуму и непоновљивости домаћег система за претрагу. У недавном интервјуу за часопис Forbes Аркадије Волож је дао громку изјаву о Google: „Они ће умрети ако не освоје Русију, а ми ћемо умрети ако је изгубимо.“ Зато поштујући принцип „Руси се не предају“ систему за претрагу „Јандекс“ преостаје само једно: да сачува вођство, а њеним творцима – да се богате.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- интернет
- информатика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »