Америчка логика: да се терориста ничега не досети, треба га... наоружавати
У четвртак представник ФБИ саопштио је америчкој агенцији АП да су 2010. године у САД сасвим легално купиле ватрено оружје и експлозив 247 људи који се налазе на списку лица осумњичених за везе са тероризмом.
Као одговор на потпуно чуђење новинара, који је узимао интервју, анонимни представник ФБИ умирио га је тиме да је 2009. године број таквих наоружаних потенцијалних терориста био нешто већи. Тачније динамика је ипак позитивна. А у целини статистика изазива ужас: од 2004. до 2010. године 1453 особе са списка осумњичених за тероризам изјавило је у САД жељу да купи оружје или експлозив. И 90% њих остварило је ову уставну жељу!
Ради се о томе што по америчким законима (они нешто варирају у разним државама, али не превише) постоји свега 11 разлога из којих приватном лицу не могу да продају оружје. Налажење на Списку осумњичених за тероризам не улази у тих 11 разлога.
Са овим очигледним апсурдом покушала је да изађе на крај администрација Џорџа Буша, сада покушава и администрација Обаме. Ништа не успева. Колизија није проста, већ правна. Значи, по америчкој логици – неприкосновена. Сенатор Френк Лаутенберг, дугогодишњи борац против ове узакоњене бесмислице, чак је смислио специјално одређење за њу: „терористичка клопка“.
Клопка зато што је списак осумњичених за везе са тероризмом тајни документ. Ако неко са списка сазна да је на њему, он може да затражи да се против њега покрене оптужница и аутоматски ће добити право на заштиту. Пошто је списак састављан ипак прилично тајно, од заштите самом FBI може да постане ложе. Ево како ситуацију коментарише Директор међународног института за политичку експертизу Јевгениј Минченко.
У Америци влада прилично једноставна шема доступа оружју. У неким државама, на пример у Тексасу, човек чак може да носи оружје дато другом. Ако у бази података није указано да се за оружјем трага, сасвим мирно можеш са њим да идеш. А друго објашњење за заиста чудну ситуацију са продајом оружја осумњиченима је по мени овакво. У Америци после трагичних догађаја 11. септембра 2001. године спроведено је прилично велико „чишћење“. Врло масовно се трагало за потенцијалним терористима и сами Американци признају да су многи доспели међу осумњичене због неких сасвим формалних знакова. Зато ови људи који су сада добили дозволу за поседовање оружја сасвим вероватно могу да буду мирни грађани који немају никакве везе са терористичким мрежама.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/dnewman8/cc-by/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »