Тајну погибије Јурија Гагарина крије једна минута
Једна од загонетки последњих деценија остаје погибија Јурија Гагарина. Чак ни материјали истраге, распечаћени нешто пре 50-годишњег јубилеја историјског лета у орбиту, нису могли да открију тајну тајанственог пада ловца којим је пилотирао први освајач космоса заједно са војним пилотом Владимиром Серјогином. Многи експерти, као и људи који су добро познавали Гагарина, указују да званични документи противрече ономе што се у ствари дешавало.
Ови материјали су сакупљени у филму Последњи Гагаринов лет. Тајни материјали, који је доступан на сајту Гласа Русије.
Закључак државне комисије о несрећи МИГ-а у чијој кабини је седео Јуриј Гагарин објавио је архив председника Русије. У документима се не говори о одређеном разлогу пада, већ се истичу две верзије. Највероватнија је извођење наглог маневра ради избегавања балона сонде, мање вероватна је опет нагли маневар, али ради спречавања изласка у горњи крај првог слоја облачности.
Авион са Гагарином и Серјогионом је претрпео несрећу 27. марта 1968. године недалеко од села Новосјолово Киржачског региона Владимирске области. На месту несреће нађен је левак дубок 6 метара. Експлозије и пожара није било, али удар авиона о земљу био је тако јак да се он распао на ситне фрагменте. После проналаска Гагариновог сата одређено је тачно време несреће – 10 сати и 31 минута. Узимајући у обзир да је Гагарин минут пре тога био на вези са руководиоцем лета, стручњаци су закључили: све околности несреће се крију управо у тих последњих 60 секунди.
Многи експерти одбацују закључке државне комисије да је судбинска сметња за ловац могла да буде метеоролошка сонда: било је утврђено да се крајем марта у том региону сонде нису користиле.
Не наилази на подршку експерата ни други могући узрок катастрофе – окрет авиона од горњег слоја облака и сложена метеоролошка ситуација.
Своју верзију истиче познати космонаут Алексеј Леонов. По његовим речима, нехотични узрок Гагаринове погибије је могао да буде један од суперсоничних ловаца који су летели у истом региону. Могуће да се он приближио да опасно растојање авиону у којем су били Гагарин и Серјогин, што је и провоцирало несрећу.
Друга верзија везана је за то да су Гагарин и Серјогин могли да изгубе свест због грубе грешке оних који су пилотирали авионом нешто пре њих. То се потврђује и помоћу компјутерског моделовања несреће.
Са тим да су Гагарин и Серјогин за време пикирања били у несвесном стању, слаже се и пилот космонаут Владимир Шаталов.
Да су били у свесном стању, покушавали би да изађу из пикирања.
У извештају који је саставила пилотска подкомисија пише: Кретање авиона по путањама које је прорачунала група динамике лета не може се објаснити никаквим свесним дејствима посаде. То се уклапа у верзију експерата који тврде да су пилоти пре погибије изгубили свест.
Остаци авиона којим је Гагарин извео свој последњи лет сада се налазе у научно-истраживачком институту за експлоатацију и ремонт авијационе технике у Подмосковљу. Према документима они треба да се чувају вечно. Могуће да су се људи који су 1968. донели такву одлуку надали да ће тајна Гагаринове погибије једном бити одгонетнута.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »