Москва ће постати глобални финансијски центар
Руска престоница има све могућности да постане велики међународни финансијски центар. Најважније што је пошло за руком Русији да уради је да очува финансијску стабилност у периоду кризе. И то може да постане темељ за реализацију глобалног пројекта. До таквих закључака дошао је Међународни монетарни фонд на основу последњег истраживања.
По мишљењу аналитичара Фонда, успех у борби против кризе осигурала су три основна фактора: одлучни политички одговор владе на постојеће изазове, тесна сарадња финансијских структура и одмерена монетарна политика. Спој ових кључних околности и јесте залог реализације амбициозног пројекта.
ММФ на адекватан начин оценио је ситуацију у Русији, сматра члан комитета Државне думе за финансијска тржишта Павел Медведев.
И исправно је поставио дијагнозу, објаснио да нам је пошло за руком да прођемо кроз врло тешку кризу са малим губицима на рачун тога што су влада и новчане власти заузеле врло чврст доследан став. Поводом тога да ли Москва може да постане Међународни финансијски центар, принципијално се слажем са ММФ – може. Тим пре што постоје очигледна достигнућа у прошлости. Питање је шта ће бити у будућности. Још много тога је потребно учинити како би се претворили у тај исти центар. Сада се води озбиљан законодавни рад. На пример, спрема се закон о националном систему плаћања. То је врло важан закон, зато што без савременог платежног ситема немогуће је надати се да ћемо привући овамо субјекте, што значи да ћемо створити финансијски центар.
Упоредо са тим у девизном фонду сматрају да је за стварање МФЦ у Мосвки потребно побољшати пословну средину, као и осигурати макроекономску стабилност и једнака правила игре за све учеснике финансијског тржишта. Између осталог, томе ће доприносити модернизација система надзора у банкарској сфери.
Руски и страни аналитичари убеђени су да се претпоставке за реалиазцију масовног пројекта постоје: либерално законодавство, постепено побошљање инвестиционе климе, велика количина квалификованих стручњака финансијско-банкарског сектора. Сада се води активна припрема правне и инфраструктурне базе МФЦ – разрађује је Савет за развој финансијског тржишта при председнику РФ, као и специјалне радне групе. А још 2009. године био је утврђен одговарајући владин план.
Између осталог, већ данас Москва се може самтрати пуноправним регионалним финансијским центром за земље ЗНД. У Русији је најлибералнији режим са тачке гледишта валутног регулисања и контроле, као и трговинских операција, и зато финансијске институције из суседних земаља све чешће долазе у руску престоницу. Али лествица се подиже: стати у исти низ са глобалним финансијским центрима као што су Лондон, Њујорк или Токио. То је питање времена. Чим стране компаније и банке почну да сматрају МФЦ у Мосвки платформом за активни рад, моћи ће са сигурношћу да се говори да су инвестиције у финансијске операције у Русији коначно престале да буду фактор ризика.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »