BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби и Црногорци су један народ

Срби и Црногорци су један народ
26.08.2007. год.

Председник СНП Црне Горе Срђан Милић сматра да је питање двојног држављанства пре свега државно питање које се мора решити међудржавним уговором, билатералним споразумом Србије и Црне Горе.

- Није истина да су сви они који су се изјаснили да су Црногорци на попису гласали за независну Црну Гору, као што није истина да су сви Срби гласали за заједничку државу. Када се упореде ти подаци, видећете да је 20 одсто оних који су се изјаснили на последњем попису да су Срби гласало за независну Црну Гору. Ко може да каже да онај који жели да има двојно држављанство, ако се национално изјаснио као Црногорац, да нема право да то оствари. Ако кажемо да постоји дискриминација Срба у Црној Гори, као што кажу поједине партије, на који начин онда оне то желе да остваре? Довођењем Срба у позицију националне мањине! У тој причи немају подршку СНП Црне Горе!

Какво је ваше мишљење када је реч о дефинисању статуса Срба у новом уставу?

- СНП сматра да су Срби и Црногорци један народ. Нећемо дозволити да представници власти и неодговорни појединци из појединих партија доводе српски народ на ниво националне мањине.

На који начин треба решити питање цркве и симбола?

- Ако је црква одвојена од државе и ако се сви залажемо за то, шта ће онда да политичари дефинишу оно што је дефинисао правни савет Митрополије црногорско-приморске Српске православне цркве везано за питање положаја цркве. Када је реч о државним симболима, ако је то хералдика, а јесте, зашто и ту правити инжењеринг. СНП је предложила амандман за државне симболе у коме је јасно дефинисано да је народна застава - државна застава увек у историји Црне Горе била тробојка, да је грб увек био са сребрним крилима, а никад са златним“.

Шта би нови устав требао да дефинише и зашто, а шта предлаже владајућа већина?

- Сматрамо да устав Републике Црне Горе мора бити гарант равноправности свих њених грађана. Црна Гора је дефинисана као грађанска држава и јасно је окренута борби против дискриминације као једном од основних проблема који сада притиска црногорско друштво. Она је окренута према регионалној равномерној развијености, јер у Црној Гори постоји више Црних Гора. Не само она која се види под светлима Подгорице, него и она на северу. Црна Гора и њен устав дефинисан на начин да то буде први и прави пример помирења у Црној Гори. Не помирења политичких партија, него помирења унутар оних вредности које су красиле Црну Гору кроз протекле векове.

Које су то кључне разлике?

- У односу на парламентарну већину, где се ми разликујемо, само једно питање: Колико је стара Црна Гора? Ако је Црна Гора настала 21. маја 2006, нема СНП Црне Горе у причи око устава. Жеља СНП је поштовање традиције и традиционалних вредности Црне Горе, њеног уставног континуитета. Ово није први устав који се доноси у Црној Гори. И поштовање међународних стандарда, када је у питању доношење устава било које државе.[ антрфиле ]

Где су главни проблеми око постизања сагласности на уставним решењима између власти и опозиције?

- У недостатку дијалога. Ако желимо консензус, потребни су компромиси, а до њих долазимо дијалогом. СНП ради на афирмацији тог дијалога.

Шта нови устав треба да садржи, а владајућа елита не жели да дефинише, и зашто?

- Мислим да је превише пажње намерно посвећено идентитетским питањима, уместо позиције локалне самоуправе, питања децентрализације власти, регионалне развијености, слободе синдикалног удруживања, јамчења права на штрајк. Нарочито је лоше обрађен економски део устава. Недопустиво је да се не помену облици својине, да се не каже да локална самоуправа има своју имовину.

Може ли опозиција да постигне сагласност око усвајања новог устава?

- СНП је показала иницијативу, придружио јој се Покрет за промене и остале политичке партије које тренутно нису у власти. Договарамо заједничке именитеље опозиције у наредном периоду. Већ је урађена и прва верзија платформе опозиције са неких 20 питања о којима се апсолутно слажемо.

Да ли ће ваша партија имати председничког кандидата и дали би СНП на председничким изборима подржала евентуално нестраначку личност?

- СНП Црне Горе је у причу око председничког кандидата ушла раније него све остале партије. Ми своју позицију не градимо нашим односом према поједином председничком кандидату. Желимо, пре свега, да чујемо одговор на председничко питање шта је будућност Црне Горе. Ако је будућност Црне Горе приватна држава, онда у тој причи нема СНП. Ако је њена будућност изградња институција, јачање административних капацитета, али, пре свега, промена имиџа којег данас Црна Гора има у свету, е онда смо за то, за договор, да подржимо кандидата СНП или комплетне опозиције. Али смо против блокова. Ми смо за подршку променама у Црној Гори. Чињеница да владајући режим још вага нас не оптерећује. Ми сада разговарамо о уставу и уставним решењима. Ако ова прича да своје резултате, наставићемо причу око свега, пре свега унутар партије, па тек онда са својим политичким партнерима.

ШАМАР ЦРНОЈ ГОРИ

- Сматрамо да је сваки референдум око устава шамар читавој Црној Гори. То је шамар оној нормалној Црној Гори, која жели да покаже озбиљност и одговорност. Неко ће морати добро да се помучи да доведе ову причу до референдума. Ми сматрамо да је могуће постићи стопроцентну подршку уставу у парламенту-сматра Милић.

ЗА СРПСКИ ЈЕЗИК - 400.000 ГЛАСОВА

- Питање службености језика јасно је дефинисано пописом становништва 2003, када је једина права већина остварена по питању који је језик службени у Црној Гори - а то је српски језик. И никада ниједна политичка партија није остварила 400.000 гласова као што је српски језик у Црној Гори - нагласио је Милић.



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Присталице Кијева саветовале су га да не разговара о том питању током преговора са Русијом 2022. године, открио је Давид Арахамиа


Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“


Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА