BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Саркози позвао на већу финансијску флексибилност

Саркози позвао на већу финансијску флексибилност
31.03.2011. год.

Улога земаља у развоју у светском финансијском систему неизбежно расте. Зато је питање њиховог укључивања у валунту корпу која лежи у основи специјалних права позајмљивања – СДР – основно на дневном реду. Ово је изјавио председник Француске Никола Саркози, иступајући на међународној конференцији у Нанкину.

Председник Француске истакао је да ће формирање новог, диверзификованијег светског валутног система омогућити да се и надаље избегну валутни ратови. По речима Саркозија, дисбаланси положени у основу савременог система, чине клизање у нову кризу неизбежним. Ради смањења ризика предлаже се проширење валутне корпе која лежи у основи СДР.

СДР је вештачко резервно средство плаћања, које од 1969. године емитује ММФ и користи се за регулисање салда платежног биланса земље. У датом тренутку одређује се полазећи од доларске вредности четири валуте: долара, евра, фунте стерлинга и јена. Ипак у поселдње време чује се све више гласова да је таква ограниченост, игнорисање земаља у развоју недопустиво, истиче Сергеј Хестанов, директор управљачке компаније Финам-менаџмент.

Улога економија земаља у развоју постепено расте и расте улога њихових валута. Њихово укључивање у корпу за формирање специјалних права позајмљивања ММФ закономерна је појава. Друго је питање што такав корак налаже земљи читав скуп обавеза. Између осталог обавезу да контролише свој платежни биланс и свој буџет. А ови захтеви могу да створе тешкоће управо за земље у развоју.

Већ сада укупни обим економија БРИК и земаља које им се приближавају (Мексика, ЈАР, Турске) достиже 35-36% укупног економског потенцијала такозване Велике седморке. Према прогнози ММФ до 2020. године ови показатељи ће се изједначити, а до 2050. потенцијал земаља у развоју ће за 65% премашивати актуелни потенцијал Г-7. Ипак, без обзира на то што је питање укључивања валута ових земаља и корпу СДР питање времена, овај процес немогуће је форсирати.

Иступајући у Пекингу Саркози је изјавио да Прва валута за укључивање у корпу СДР може да буде јуан. Ипак успротивио се министар финансија САД Тимоти Гајтнер. Између осталог он је изјавио да постојање земаља које и даље строго контролишу курс валуте, ствара велику напетост у светској економији. У целини Гајтнер је подржао проширење састава валутне корпе, мада је подвукао да курс ових валута треба да одреди тржиште.

Руска рубља такође ускоро може да буде укључена у састав СДР, истиче Сергеј Хестанов.

Вероватноћа да ће рубља бити укључена у формирање СДР такође расте. Ипак како би она постала основа формирања овог међународног резервног средства неопходно је између осталог да се смањи инфлација и дефицит буџета. Временом улога рубље ће расти, али брзина то граста неизбежно зависи од економских показатеља земље.

Један од тих услова може да буде испуњен ускоро. Према подацима Светске Банке, Русија већ ове године може да се приближи показатељима нултог дефицита буџета. Тако да 2011. године ова цифра може да достигне 0,9%, а 2012. године 0,8% унутрашњег бруто произовда, истакао је Жељко Богетић, главни економиста Светске банке за Русију.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА