BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хуманизам са укусом геополитике

Хуманизам са укусом геополитике
25.03.2011. год.
Нафтни и политички интереси Француске и Британије

Иза избијања Француске и Велике Британије у прве редове војне операције у Либији стоје политички и нафтни интереси. Такво мишљење изразио је генерални директор Европског центра за стратешко извиђање и безбедност у Бриселу Клод Монике. По његовим речима, основно интересовање Француске и Британије у Либији је у томе да заузму политичке позиције у арапском свету. Осим тога, иза дејстава Париза и Лондона у региону традиционално се крију нафтни интереси, подувкао је Клод Монике. Тему наставља наш коментатор Петар Искендеров.

О томе да западне силе имају у кризним регионима не толико хуманитарне, колико економске и геополитичке интересе, сведочи већ врло богата историја сличних операција у последње две деценије. НАТО бомбардовања Срба у Републици Србској 1994-95. године и Југославије 1999. године, дејства западних коалиција на челу са САД у Авганистану и 2001. и 2003. у Ираку – у свим тим случајевима, као и сада у Либији, истицани су најблагороднији мотиви. Осим спречавања хуманитарне катастрофе и етничких чистки, било је речи о борби против међународног териризма (Авганистан) и спречавања распростирања оружја за масовно уништење (Ирак). Што је карактеристично, ни један од тих задатака није био решен, а неки нису постојали уопште. Међуанродни тероризам преживљава сада истински успон, оружје за масовно уништење у Ираку нису нашли. Бомбардовање Југославије управо је створило праву хуманитарну катастрофу и покренуло милионе избеглица у суседне земље, разрушило инфраструктуру.

За оправдавање операције било је потребно да се хитно истакну нове идеје. Главна од њих је постала помоћ демократији и јачању националне државности Авганистанаца, Ирачана и косовских Албанаца. Сада је у Либији слична парола била изречена већ првог дана бомбардовања. Велика Британија, Француска и САД не сумњају у своје право да реше за Либијце политичко питање. Дискусије се воде само око тога да ли треба жртвовати на олтар демократије либијског лидера Моамера Гадафија – на чији бункер је већ усмерена суперснажна ракета.

Ипак иза псеудохуманитарне и псеудодемократске вербалне еквилибристике крије се једна околност која спаја регионе хуманитарне интервенције Запада. То је њихов геополитчки значај у виду постојања енергената и положаја у стратешки важним регионима. Осим тога, САД и друге западне силе, подржавајући снаге које им одговарају, теже да створе нову основу за своје дуготрајно војно присуство – што се и дешава сада у Либији. Последице сличних дејстава имају глобални и крајње опасан карактер, истакла је у разговору за Глас Русије експерт Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику РАН Ана Филимонова.

Најозбиљније последице су утврђивање нове улоге НАТО-а у међународним односима, крах међународног права и његовог јалтинско-постдамског система као таквог. Свет нажалост ступа у нову фазу свог развоја – фазу формирања потчињених протектората. Најважнија улога у међународним пословима прелази на НАТО и изкључиво фактор силе.

Што је карактеристично, формално војне операције западних коалиција садрже у својој режији део позивања на међународно-правне документе – Повељу УН, резолуцију СБ УН, међународне уговоре. Ипак војна дејства одмах излазе ван оквира планираних мадата и стичу карактер правог рата против суверених држава. Управо то данас видимо у Либији. Како сведочи искуство Балкана, Авганистана и Ирака, то води не ка тријумфу хуманизма и демократије, већ ка анархији, подели земље, расту екстремизма и тероризма и успостављању контроле Запада над стратешким ресурсима.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА