Телемост Москва-Брисел: ситуација у Либији. Шта даље?
Даљи ток војне операције у Либији може да доведе до раскола међу земљама ЕУ и снага НАТО-а. Такво мишљење изразили су учесници телемоста Москва-Брисел: Немири у арапском свету и њихов утицај на ЕУ и Русију. Експерти су покушали да нађу одговор на главно питање: Чиме Европи прети мешање у конфликт који јача?
Догађаји у Либији пред увођење зоне забрањене за летове у складу са резолуцијом СБ УН нису револуција, сматра председник Института за Блиски Исток Јевгениј Сатановски.
Када неко побеђује и нешто постиже то је револуција. За сада се све што се дешава може квалификовати као побуна. Европа се увлачи у тежак војни конфликт. Ипак снаге новог колонијализма су очигледно недовољне.
Одуство на данашњи дан једистнвеног органа који координира ток војне операције и одговара за испуњење резолуције СБ УН води ка жалосним последицама, сматра Борис Долгов, старији научни сарадник Центра за арапска истраживања Института за оријеталистику РАН.
У току ракетних напада гину цивили, које су прво планирали да спасавају. То схватају и чланови Алијансе. Сада, како би се збацио Гадафи, у принципу, треба започети копнену операцију, наставити бомбардовање, увести трупе на територију Либије. Ипак, то ће противречити изјавама Барака Обаме, који је говорио да САД не планирају да учествују у копненој операцији. Данас је свима јасно да сличне војне операције не воде ка решавању проблема, већ само одводе у ћорсокак.
Једна од опасних последица војног мешања у Либији, по мишљењу Бориса Долгова може да буде радикализација муслиманског света и појединих дијаспора у Европи.
Тако је ситуација у Либији оголила један од главних проблема ЕУ – кризу мултикултуралистичког друштва, које тако и није изграђено, сматра Дмитриј Данилов, шеф одељења за европску безбедност Института за Европу РАН.
Криза мултикултурализма ће се само продубљивати. Увећање радикализма је неизбежно. У првом реду оно ће бити усмерено на Западни свет, на Европу. Слажем се са мишљењем да треба очекивати нове таласе екстремизма и тероризма.
У то је убеђен и Клод Монике, предеседник Европског центра за стратешко извиђање и безбедност. У директном укључивању из Брисела он је изразио своју тачку гледишта.
Главни проблем остаје Гадафи. Он је изгубио легитимитет и не може даље да остане на власти, пошт оје извршио ужасне злочине против свог становништва. Са пуним разумевањем и поштовањем се односим ка руском ставу према либијској ситуацији.
Излаз из настале ситуације експерт види у уједињавању напора међународне заједнице у борби против претњи по безбедност.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »