Евростандард за руски фудбал
У суботу (12. марта) почиње 20. шампионат Русије у фудбалу. Шампионат ће представљати прелазну фазу на путу ка систему «јесен-пролеће». То ће бити најдужа сезона фудбалске Премијер-лиге. Турнир се неће одржавати у уобичајена два, већ у три сезоне и трајаће годину и по дана, а завршиће се крајем маја 2012. године. Ово ће омогућити да се одреди шампион Русије у фудбалу у исто време кад и у огромној већини европских земаља.
Одлука Руског фудбалског савеза да усклади календар домаћег првенства с општеприхваћеним правилима у Европи изазвала је живу дискусију у руским фудбалским круговима. Присталице каже да ће новина омогућити да постанемо «своји у Европи», а противници су неумољиви – фудбал се претвара у зимски спорт. Уосталом, нико не приморава руске фудбалере да играју по најјачем мразу у децембру-јануару, тврде стручњаци. У принципу, после преласка на систем «јесен-пролеће» промениће се само редослед сезона. Ако је раније шампионат земље почињао у марту, сад ће стартовати у августу. А најважније финалне утакмице се неће одржавати на снежним пољима у хладном новембру, већ крајем маја. Тако да ће се календар утакмица померити за недељу-недељу и по дана према зими. «Ускладићемо време одржавања нашег шампионата и европских, имаћемо исте паузе за трансфер, биће нам лакше да наступамо у Лиги шампиона,» сматра порт-парол фудбалског клуба «Спартак» Москва Леонид Трахтенберг.
Ићи ћемо у корак се Европом, с фудбалским земаљама. И треба рећи да ће нам то омогућити, као рецимо, Енглеској, Француској, Португалији, Италији и Шпанији да истичемо своје свеже шампионе и добитнике награда за европске купове. Ради се о томе што се по садашњем систему шампион Русије одређивао у новембру, а турнир Лиге шампиона је започињао у септембру идуће године. Можете да замислите до каквих промена је могло да дође не сао у саставу датог тима, већ и уопште на табели. Сад ће се шампион дефинисати лети. И он ће убрзо играти на турниру Лиге шампиона.
Прелазак на нови систем подржали су водећи клубови руске Премијер-лиге, који стално доспевају на европске клупске турнире. Друго је питање што за зимски фудбал нису спремни сами стадиони. Немају све спортске арене терене с вештачким покровом и грејањем.
Уопште, питање модернизације фудбалске инфраструктуре је један од главних аргумената руководства Руског фудбалског савеза у корист преласка на нови систем. Сад ће клубови заједно с основним стадионима с природним покровом морати да уложе средства и да саграде резервне вештачке терене. У неким регионима је рационална изградња покривених мањежа. Тамо ће се играти утакмице по јакој зими. «Наша фудбалска структура треба да се преобрази, јер 2018. године Русија је домаћин светског шампионатау фудбалу,» каже Леонид Трахтенберг.
Прелазак на систем «јесен-пролеће» примораће руководиоце клубова, руководиоце стадиона и спортских комплекса да другачије гледају на свој рад. Треба да га интензивирају, да учине све што је могуће како би у свим условима – по врелини, хладноћи, по киши и снегу – гледаоци и фудбалери имали најповољније услове да се насладе игром.
Прво коло шампионата Премијер-лиге у суботу ће отворити престонички «дерби»: «Динамо» - «Локомотива». Утакмица ће се одржати на вештачкој трави стадиона «Лужњики».
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »