„Електронски нос“ ће помоћи у борби против међународног тероризма
Париски метро ће постати полигон за тестирање заједничког производа Русије и НАТО – система за откривање експлозива на телу терористе-камиказе. Пројекат се зове Стандекси и већ је добио надимак „електронски нос“.
Почетком марта у генерал-штабу НАТО у Бриселу одржана је презентација уређаја, на чијем стварању су радили стручњаци из Русије, Француске, САД, Немачке и Холандије. Ове земље ће имати ауторска права на створени интелектуални антитерористички систем. Учествовање Русије у пројекту је логично. Она поседује јединствено искуство у стварању робота, који су у стању да раде у екстремним условима. Стручњаци скрећу пажњу на то да се ова сарадња одвија у оквиру заједничке изјаве самита Русије и НАТО у Лисабону у новембру прошле године. У њему је било речи о заједничком раду у борби против тероризма, укључујући заједничко стварање технологија за откривање експлозивних материја. О политичком значају овакве кооперације, кад се постепено превладавају стари приступи једних другима, говори директор друштвено-политичких програма Института за савремени развој Борис Макаренко
Да би се ови стереотипи брисали, значајне ствари, као што је заједничка израда технологија, које омогућавају решавање конкретних проблема у борби с тероризмом, нису корисне само за непосредну примену, већ и за промену климе у односима Русија-НАТО. Почетак овог процеса је утемељен на лисабонском самиту (...).
„Електронски нос“ не омогућава само да се открије постојање експлозива у гомили, већ и да се открије локација носиоца бомбе. Ако тестови уређаја буду успешни, започеће његова серијска производња. По замисли аутора, то треба да се оствари до Олимпијаде 2014. године у Сочију. О практичној користи система Стандекс за „Глас Русије“ је нешто рекао члан Комитета за безбедност Државе думе Алексеј Розуван.
Ови уређаји ће омогућити да се у гомили идентификује човек, који носи чак и незнатну количину експлозива. То ће бити јако згодно. Неће бити потребе да се сви прегледају, неће бити потребе за стварањем редова. Уређај ће једноставно прегледати гомилу људи и издвајаће се објекти који захтевају детаљнији преглед и притварање (...).
У целини, како сматра стални представник Русије при НАТО Дмитриј Рогозин, овај пример сарадње у борби против тероризма претходи реалном излазу у стратешко партнерство Русије и Северно-атлантске алијансе.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/GreenIsTheNewRed.com/сс-by/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- НАТО
- технологија
- тероризам
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »