СБ ОУН је за доношење допунских мера у борби против пиратства
Савет безбедности ОУН је изразио крајњу узнемиреност због одржавања нестабилности у Сомалији, која изазива многобројне проблеме, укључујући тероризам и оружано разбојништво на мору. У изјави, коју су одобрили чланови Савета истиче се потреба за прихватањем додатних мера ради борбе против пиратства.
Воде, које запљускују приобаље Источне Африке и значајан део Индијског океана постали су опасни за пловидбу. Нападима у овом региону се подвргава све већи број пловила. По подацима, које је објавила Обалска стража САД од октобра прошле године гусари су предузели преко 80 покушаја освајања бродова. Око половине је крунисано успехом. Износ откупа, који бандити захтевају за ослобађање чланова посаде у просеку износи 5,5 милиона долара.
Мере које предузимају поједине земље и постојећи правни механизми нису довољни да би се обуздали савремени гусари, уверен је Василиеј Гуцуљак, стручњак за морско право Института за државу и право РАН.
Ситуација је практично измакла контроли. И што је главно, пирати сад не пљачкају само у приобаљу, већ и далеко на отвореном мору. А да би се обухватило огромно морско пространство потребни су напори целе међународне заједнице, а не низа земаља, чак ни ако су то велике морске државе. Што се тиче допунских напора повезаних са Саветом безбедности, они се могу само поздравити.
Узгред речено, оне тек треба да се усагласе. Руска делегација, између осталог, намерава да у најближој будућности достави Савету безбедности ОУН нацрт нове резолуције о пиратству. Како је изјавио стални представник Русије у Уједињеним Нацијама Виталије Чуркин, документ ће бити усмерен на комплексно решавање проблема.
Безусловно, један од најважнијих праваца остаје борба с некажњеношћу морских разбојника. Нажалост, правна база за то не постоји. Зато је више пута било случајева да су пирати, које су ухатили бродови војне морнарице разних земаља морали бити пуштени на слободу. У последње време много се говори о ставарању Међународног трибунала за пиратство на мору. Међутим, у ОУН засад нема једнодушности у вези с овим питањем.
Искорењивање зла XXI века, како су неки медији крстили пиратство, није могуће без нормализације ситуације у Сомалији. Сад је земља практично подељена и контролишу је разне групације. Због тога постаје актуелан задатак стварања међународне стратегије за регулисање ситуације у Сомалији. Како сматра Виталије Чуркин, у Сомалији треба издејствовати војно-политички преокрет. За то је потребна консолидација грађанског друштва и јачање структура силе у држави.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/roberthuffstutter/cc-by-nc/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »