Електроенергетика: реформа треба да буде завршена
До 15. августа влада ће припремити комплексни план модернизације електроенергетике Русије. Такав налог издао је председник Русије Дмитриј Медведев на заседању президијума Државног савета у Хакасији. Завршетак промена у грани које осећају озбиљне тешкоће, омогућиће да се повећа њена ефективност и да се субије раст тарифа за потрошаче.
Заседање президијума Државног савета одржано је у симболичном месту – у Сајано-Шушенској хидроцентрали. У Совјетско време ова хидроцентрала је била понос домаћег енергетског комплекса. 2009. године у хидроцентрали се десла велика техногена хаварија. Данас се врши активна обнова овог кључног објекта уз примену најнапреднијих технологија.
Дмитриј Медведев затрашио је да се доведу до краја структурне промене у електроенергетици, указавши да је реформа прикочена. Посебна пажња треба да буде поклоњена технологијама за уштеду енергије и обновивим изворима енергије. Биће потребна битна обнова инфраструктуре, формирање конкурентске климе и транспарентног система формирања цена, у којем ће учествовати потрошачи. Данас су они такве могућности лишени и приморани су да често плаћају по неоснованим тарифама. У целини стање гране предсендик је оценио као не баш најбоље.
За Русију, као и за сваку велику земљу, поуздано снабдевање електроенергијом је основа за стабилан развој економије. А требало би да буде основа за стандард наших људи, за подршку потребне безбености у држави и друштву. Један од актуних проблема гране је морално и физички застарела инфраструктура. У генерисању удео опреме која ради преко 30 година износи око 40%. У дистрибутивном комплексу преко 50%. И управо замор опреме био је узрок неколико великих хаварија, катастрофа последњих година. У последњих 20 година практично није увећана ефикасност гране. То је врло узнемиравајући показатељ, имајући у виду да у другим гранама ситуација изгледа сасвим другачије.
Главни задатак данас је, по мишљењу шефа државе, преосмишљавање реформе енергетике са тачке гледишта потрошача. Грана има не само економски, већ и важан социјални значај. Јер раст тарифа удара по џепу како малог и средњег бизниса, тако и обичних грађана. То је питање осећања милиона наших грађана, то је питање број један – подвукао је председник, затраживши да се ситауција преломи. Што се тиче индустрије, нова предузећа све чешће дају предност изградњи сопствених енергетских капацитета, а не да се прикључују постојећим мрежама.
Упоредо са тим, и то признају стручњаци, цене електричне енергије у Русији до данас остају међу најнижима у свету. Али њихов стални раст већ у блиској будућности може да избаци Русију међу светске лидере у цени електричне енергије. Само да ли је такво лидерство потребно? Јер стални скокови цена реална су претња за економски напредак земље.
Упоредо са тим проблемима, инвестиције и увођење нових капацитета у електроенергетици ипак расту. Овде није све успешно: контрола трошкова недовољно је ефикасна. Важан задатак за грану је и повећање техничке и антитерористичке безбедности поводом недавних ванредних ситуација на енергетским објектима.
Као закључак: грани је врло потребна обнова капацитета и увођење иновационих технологија, реализација великих инвестиционих програма, стварање савремених тржишних механизама, повећање еколошке безбедности. Управо тиме и треба да се баве власти и бизнис наредних година.
- Извор
- Голос России, © фото: SXC.hu/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Медведев
- енергија
- инфраструктура
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
РТ Балкан је доступан на каналу 655 на ИРИС ТВ и Супернова, платформама које припадају Телекому Србија
Руске трупе и украјинске формације нису изводиле масовне нападе током претходног дана, ограничавајући се на појединачна гранатирања. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге воде бор
Суд у Москви осудио је америчког држављанина Јуџина Спектора на 15 година затвора и значајну новчану казну због шпијунаже.
Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник
Остале новости из рубрике »