Повратак дежурству на небу сведочанство је раста геополитчког утицаја Русије
Такав је лајтмотив већине одзива на одлуку председника Владимира Путина да обнови летове стратешке авијације у удаљеним регионима планете. О детаљима – Вјачеслав Соловјов.
Да подсетимо да је 17 августа са 7 аеродрома у разним деловима РФ полетело 14 стратешких бомбардера, као и авиони за подршку и гориво. Први пут после 15-годишње паузе започело је бојево дежурство на небу, у којме учествује укупно 20 авиона. Њихови летови теку над Атлантским, Тихим и Северним леденим океаном, као и Црним морем у сарадњи са ловачком авијацијом и авионима удаљеног радиолокационог откривања. Међу патролирајућим носачима ракета су суперсонични бомбардери – Ту-160 – највећи борбени авиони у свету са променљивом геометријом крила. Дужина њиховог лета достиће 13 хиљада километара, а главно оружје – 12 крстарећих ракета са нуклеарним пуњењима. По ударној моћи Ту-160 премашује све постојеће аналоге.
Од стада ће патролирање ваздушног простора руске стратешке авијаце поново бити регуларно. Пре свега у регионима активне пловидбе и економске делатности Русије. Војни експерт Виктор Литовкин у интервјуу радију Мајак изразио је мишљење да обнављајући дежурство на небу, Русија јасно означава своје присуство у вишеполарном свету.
«Мислим да Русија данас демонстрира своје право да такође буде један од светских центара моћи. Ми не дирамо ни у чије интересе, никоме не претимо. Али демонстрирамо да Русија није она земља која се подчињава било чијој самовољи», подвукао је руски експерт.
Између осталог, председник Русије Владимир Путин, коментаришући своју одлуку, подвукао је: ми полазимо од тога да ће се наши партнери са разумевањем однети према обнови летова стратешке авијације. И како се испотавило, он није погрешио. У крајњој линији администрација САД одреаговала је на ту вест прилично мирно. Иммамо веома добре радне односе са руском војском, изјавио је званични прдставник Савета националне безбедности Гордон Џондро. По његовим речима, иицијатива руске стране није за Вашингтон посебно изненађење. Одређеније се изјаснио бивши саветник немачког канцелара Микаел Струмер. По његовом мишљењу, обнова летова руске стратешке авијације сасвим је оправдана. Јер Запад је својевремено претерао са проширењем НАТО-а и уопште у односима са Москвом је начинио много грешака и није схватио да Русија жели да заузима достојно место у свету.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »