Аутомафија „клонирала” џипове
Међународна „аутомобилска мафија”, која је пребацивала украдена возила из држава Западне Европе у земље Блиског истока, кроз нашу земљу превезла је 11 скупоцених возила, од којих су два аутобуса и три камиона, укупно вредних око 10 милиона евра. Ово је, како се сумња, само мали део промета ове групе на црном аутомобилском тржишту, које је цветало код нас од јуна прошле до маја ове године. Групу су предводили Алеис Мејад Маџед из Ирака и Мухамед Иса Радван Алнабхан Брада из Јордана. Обојица су студирали у Београду и добро говоре српски језик.
Као вође групе означена су и двојица Београђана Горан Микић и Саша Цвјетиновић, као и још 43 члана „аутомобилске мафије”. Ухапшени су у мају, а осморица чланова је и даље у притвору. Покренута је истрага, којом је утврђено да је ова банда, пребацујући кроз Србију украдена возила са једног на други крај света, управо у нашој земљи правила лажну документацију, која је приказивала да је промет аутомобила обављан легално.
– Скупоцена возила новијег датума производње, прибављена углавном крађом или на други незаконит начин, довожена су у Србију. Група је затим сачињавала фалсификовану документацију – саобраћајну дозволу, зелени картон, овлашћење за управљање возилима, регистарске таблице, а по потреби је преправљала и бројеве шасије. Таква документација приказивала је као да је возило легално регистровано овде. Затим су ангажовани возачи који су та возила одвозили у земље Блиског истока и продавали их унапред уговореним купцима – каже Вучко Мирчић, истражни судија Специјалног суда, који је за три месеца окончао истрагу против „аутомобилске мафије”.
Истрага је утврдила да је ова група имала своје сараднике у полицији Србије, а и суседне Црне Горе. Полицајци су вођама „аутомобилске мафије” достављали податке о легално регистрованом возилу које је истог типа, боје и годишта као и украдено возило. Тако је поново штампана документација која већ постоји за легално купљено возило и прављени су „аутомобили близанци” или такозвани клонови. Власник аутомобила са легалном документацијом никада не би ни сазнао да је возило са идентичном папирологијом прокријумчарено и продато на црном тржишту.
Међу осумњиченима је и Зоран Јовановић, полицајац из Смедерева, за кога се сумња да је групи дојављивао податке из идентификационог регистра о легално регистрованим возилима, како би правили „близанце”.
Истрага је утврдила да су у нашу земљу довезена два џипа марке „фолксваген туарег”, два BMW-а, „фолксваген пасат”, „опел вектра”, два аутобуса „сетра” и три камиона марке „мерцедес актрос”. Само аутобуси су вредни више од 23.000.000 динара. Готово сва ова возила била су нова. Полиција у Србији пратила је кретање и комуникацију ове групе, па је тако успела да спречи да нека од ових возила стигну до наручилаца у Ираку, Сирији или Турској.
Тако је један џип одузет у Нишу, „пасат” у Крушевцу, један камион нађен је у Ваљеву, док су друга два теретњака стигла до купаца. Један аутобус одузет је у Београду, а други у Кузмину.
Други џип „туарег” одузет је у Бугарској и возач из Србије тамо је ухапшен и осуђен. У Немачкој је ухапшен члан ове групе који је покушао да у Србију довезе BMW. Тај возач је у Немачкој издржао затворску казну. Утврђено је да су као возачи за хонорар били ангажовани и хрватски држављани који су имали шенген-визе у пасошима.
– Истрага је овде поведена и против возача који су већ осуђени због кријумчарења возила. Они су нам доставили документацију да су у иностранству већ издржали казне за та кривична дела, па смо против њих прекинули истрагу – објашњава судија Мирчић.
Судија наводи да се и даље ради на утврђивању тачног броја прокријумчарених возила. Ван домашаја закона за сада су остали и они чланови групе који су у земљама Западне Европе крали возила, јер су у Србију стизали само ангажовани возачи, који су били у телефонској вези са крадљивцима.
Списи предмета такозване аутомобилске мафије по окончању истраге достављени су Специјалном тужилаштву. Очекује се да на јесен буде подигнута оптужница, а затим следи почетак суђења овој групи.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »