Русија се окружује "Печором -2М"
На полигону Ассулук у Астрахањској области 22. августа биће одржана завршна фаза маневара бојевим гађањем "Борбено пријатељство-2007". Маневре изводи војска ПВО Русије и земаља Заједнице Независних држава. Гађања зенитно-ракетним комплексима С-125 "Печора", С-300ПМУ "Фаворит" и другим системима ПВО, а такође летове ловаца-пресретача Су-27 и јуришних авиона Су-25 посматраће министри одбране десет држава - учесница ЗНД.
Они ће допутовати у регион делте Волге практично са отварања Московског међународног авиокосмичког салона МАКС-2007, на коме ће по први пут бити приказан и систем С-400 "Тријумф". Можемо казати да ће експонати које ће они видети у Жуковском на статичкој изложби у Ассулуку министри одбране видети и на делу.
Здрузени систем ПВО је једини одбрамбени систем који данас обухвата апсолутну већину земаља ЗНД, цак и оних као што су Украјина, која није цлан Организације Споразума о колективној безбедности. И својим очима ће видети како функционише по различитим ваздушним циљевима (крстарећим ракетама, авионима и хеликоптерима, беспилотним летелицама и другим летећим апаратимна), што ће користити не само стручњацима ПВО, већ и руководиоцима војних ресора који су у првом реду политички, а тек потом војни. Истина, на том истом полигону Ассулук наћи ће се и такви системи ПВО који неће учествовати у бојевим гађањима, иако су их специјално допремили у Астрахањску област како би се са њима и њиховим могућностима упознали министри одбране ЗНД. Један од тих система је и зенитно-ракетни комплекс "Печора 2М", онај исти систем који се данас налази у наоружању Египта који и после низа година купује руско наоружање.
Без обзира на то што у реду за куповину овог комплекса данас чека на десетине земаља "даљег иностранства", он се активно испоручује армијама држава ЗНД. "Печора - 2М" је већ у наоружању Таџикистана, а купује га и Узбекистан. Преговара се са Јерменијим. Откуда таква популарност? Вјачеслав Коротајев, заменик генералног директора организације "Одбрамбени системи", која и производи зенитно-ракетни комплекс "Пецора-2М", ту популарност објашњава тиме, што је нови комплекс фундаментално модернизован у односу на стари ЗРК "Печора-125", који је и до данас у наоружању ЗНД. Киргизија врши гађања на полигону Ассулук управо тим ЗРК.
Тамо се налазе поприлично велике резерве ракета тог комплекса. И мада у комплексу са новом "Печором -2М" стижу и нове, моћније и ефикасније ракете, систем може користити и стару резерву. "Пуца свим патронима" - кажу стручњаци.
А то је веома корисно за сваку армију. Нова "Печопра" има још и низ одлика. Као прво, она је постала мобилна. Раније се стационарна лансирна платформа морала превозити из једног у други регион минимум 3 сата пре употребе, а нови систем се може инсталирати на новом месту за свега 20 - 25 минута. А за ЗРК таква маневарска способност је веома значајна, јер после пуцања у "туђи" авион што пре побегнеш са ватреног положаја имаш више шанси да преживиш и сачуваш бојеву технику за следећу битку.
Постоји и друга принципијелна одлика - нова елементна база. У поређењу са ЗРК С-125 са његовом лампаском електроником, електроника "Печоре-2М" је 90 процената нумеричка са савременим микропроцесорима, што веома повећава поузданост у функционисању. Сем тога, сустински је повећана заштиђеност од ометања различитих врста, а уједно и од непријатељских ракета.
И антенски положаји и командни пунктови комплекса су удаљени од лансирних на веома значајно растојање - до 300 метара, а управљање гађањем се врши помоћу телекода и оптичких влакана линија за везу, што с једне стране омогућава да се заштити систем за везу и управљање ЗРК од средстава за радиоелектронску борбу противника, а с друге, персоналу који опслужује ЗРК обезбеђује мир и сигурност у своје деловање.
У случају гађања позиција ракеташа они имају већу шансу да остану зиви и наставе борбу. Но, и то још није све. У састав комплекса уведен је и оптичко-електронски систем "дан/ноћ", који се састоји од телевизијског и термовизијског канала. То омогућава да се гађају и уништавају ваздушни циљеви у условима гушења радарског канала. Такви ловци, као Ф-16, на удаљености од 30 километара, а они већи и на удаљености од 35 километара.
Слични оптичко-електронски системи се данас налазе и на модернизованим ЗРК копнених снага "Оса-АКМ", "Тор-М1" и "Бук-М1-2". Али за разлику од наведених ЗРК, једна "Печора-2М" покрива ваздушни простор зашта би било потребно 6-8 комплекса "Оса-АКМ" или "Тор-М1".
У погледу ћена и борбене ефикасности то је веома солидна предност. Тај показатељ "цена и борбена ефикасност" заправо је и мотив одлуке земаља ЗНД да од Русије купује не С-300ПМУ или С-400, већ фундаментално модернизовани ЗРК "Печора-2М", која је знатно јефтинија од С-300, а да не говоримо о С-400. Питање је, међутим, да ли је Русији повољно да својим савезницима у Спораазуму о колективној безбедности и ЗНД продаје јефтинију од С-300 борбену технику? Како тврде војни експерти, да. Засто? Као прво, модернизованих С-300 и С-400 нема довољно ни за јединице ПВО руске армије.
Друго, "Печора-2М" може исто тако ефикасно као и ти ракетни комплекси, уништавати ваздушне циљеве, укључујући неке врсте балистичких и крстарећих ракета, но за знатно мање паре. Сем тога, модернизоване "Печоре" су распоређене на границама Русије (У Белорусији такође у наоружању стоји аналогни комплекс) и оне омогућавају да се евентуални ваздушни агресор или терориста лиши изненадног напада и да се униште његове основне снаге још и пре приласка крупним индустријски-економским и култуирним центрима Русије.
- Извор
- РИА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »