Југоисточна Европа тражи нове партнере међу државама Персијског залива
У среду у Букурешту је наставио рад дводневни економски форум земаља Југоисточне Европе и Персијског залива. Галвна тема форума била је сарадња у енергетској области. Тему наставља коментатор Петар Искендеров.
Организатор форума у Букурешту, Савет за сарадњу држава Персијског залива представља један од најјачих финансијско-економских блокова савременог света. Ипак посебну тежину дато удружење има у енергетској сфери, пошто окупља највеће произвођаче нафте и гаса.
Талас немира који је обухватио земље Северне Африке дао је још већу актуелност проблему осигурања енергената за земље чланице ЕУ. Руководство ЕУ традиционално је видело алтерантиву за превладавање могућих проблема у форисраној изградњи гасовода Набуко. Ипак управо у јеку северноафричких немира компанија Бритиш петролеум увећала је цену датог пројекта двоструко – са 7 на 14 милијарди евра.
Тако су планови ЕУ у енергетској области осетили двоструки ударац, и Брисел је био приморан да хитно тражи нове варијанте осигурања енергетске безбедности.
И мада се тема Набука, руског пројекта гасовода Јужни ток уз учешће између осталог Бугарске и Грчке и могућим укључивањем Румуније на форуму у Букурешту није посебно разматрала, види се приметно померање акцената на енергетском пољу, које наговештава одређене користи за Русију и друге испоручиоце независне од ЕУ. Тим пре што управо Москва нуди филексибилну шему транспорта енергената у земље ЕУ, адаптирану за различите ситауције, која се тиче не само гаса, већ и нафте – истакао је у разговору за Глас Русије шеф руског Фонда националне енергетске безбедности Константин Симонов. Он је подсетио на пројекат опремања нафтовода Бургас-Александруполис као и пројекат нафтовода Самусн-Џејхан који подржава Русија за транспорт нафте преко турске територије.
У условима активног развоја руско-турских односа Русија је решила да уђе у састав конзорцијума за нафтовод већ преко територије Турске. Пројекти Бургас-Александруполис и Самсун-Џејхан у многе су алтернативни са тачке гледишта сировине. Али они омогућавају да се варирају маршруте испоруке. Слична ситуација је и са Јужним током. И чињеница да су се сада земље Југоисточне Европе обратиле овим регионима богатим енергентима сведочи о ширем прилазу проблему енергетске безбедности.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »