Борба против пирата је скупа, али она тога вреди
Годишња штета светској привреди од деловања сомалијских пирата процењује се на 5-7 милијарди долара. Такве податке изнели су представници војно-поморских снага САД, који непосредно одговарају за борбу против морских разбојника у региону Рога Африке.
Заменик генералног тужиоца Русије Александар Звјагинцев, који координира у свом ресору питања међународне сарадње, навео је цифру од 15 милиона долара. Он је мотивисао своје прорачуне статистиком. Најкраћим поморским путем између Европе, Азије и Африке (преко Суецког канала, Баб-ел-Мандебског мореуза, Црвеног мора и Аденског залива) годишње пролази око 20 000 бродова. То је транспорт око 7% читаве нафте коју користи човечанство, и 30% нафте и гаса које користи Европа. 80% теретног транспорта врши се поморским путем. Трошкови на њихову доставу падају на државне буџете и урачунавају се у вредност превожене робе, повећавајући њихову коначну цену. Зато Русија позива међународну заједницу да разради норме кривичног гоњења пирата и да формира међународни трибунал. Међународну заједницу он ће коштати оштрилике 60 милиона долара годишње. Цифра је неупоредива са глобалним губицима светске економије.
Суд треба да буде териотријално максимално близак зони дејстава морских разбојника и да ради под окриљем УН. А у међувремену зона пиратског заната се проширује. Фактички читав Индијски океан постао је полигон разбојника. Чак ни војно-поморска флота свих земаља света није у стању да еифкасно контролише такве просторе. О томе шта омета борбу против пирата говори експерт за питања поморског права Института за државу и право РАН Василиј Гуцуљак.
Врло је сложено патролирати огромним океанским просторима, и помоћ не може увек да дође на време. У вези са тим војно-поморске снаге треба да буду ојачане у првом реду у количинском односу. Треба на нивоу СБ УН створити коалиционе поморске снаге. Нажалост, на данашњи дан због финансијских разлога, па и делимично политичких, то не полази за руком. Између осталог, последњи догађаји у Африци не пружају могућност да се консолицује или увећа војно-поморско присуство у том региону.
И мада нису сви експерти склони да повезују делатност пирата и међународних терориста, последњи подаци говоре да је разбојништво на мору битна потпора за екстремистичке групације. Зна се да иза пирата стоји исламска групација Ал-Шабаб, која хоће да дође на власт у Сомалији. А то значи да овде може да настане теористичка држава, која ће извозити своје методе по читавом свету.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »