Не хлебом једним
Кроз неколико година човечанство може да се суочи са реалном глађу. Климатске аномалије већ су довеле до дефицита прехрамбених производа. Ситуаицју погоршава демографски фактор – до 2025. године становништво планете ће скочити са актуелних 6 до 9 милијарди људи. Експерти констатују: ако се тржиште хране не буде трансформисало, цене меса и жиратица ће скочити до невиђених висина, и храна ће постати нова нафта. У вези са тим неки научници позивају свет да кардинално ревидира свој рацио.
Сад у условима недостатка прехрамбених ресурса, ресурси треба да постану инсекти. До таквог закључка дошли су холандски експерти. Према њиховим истраживањима, пуноправна замена за месо као главни извор беланчевина могу да буду црви и скакавци. Инсекти су извор и других хранљивих елемената, додаје заменик директора Института за исхрану РАМН Александар Батурин.
Осим беланчевина има и других важних компоненти. На пример, то чиме је покривен инсект јесте хранљиво влакно хитин, које нормализује рад желудца и црева. Када се хитин на одговарајући начин обради, он може да се користи.
Инсекте у таквом својству, за сада необичном за нас, користе у Централној Америци, Аустралији, Африци и Југоисточној Азији. На пример, на Тајланду могу да се пробају гусенице са бамбуса и дуда, водене бубе и свици.
Како сматрају експрти, за исхрану у поједином виду може да се користи преко 1500 врста инсеката. И само 10-12 врста сисара. Увести нову навику у читавом свету, у Русији између осталог, питање је од неколико година, уверен је ресторански критичар Дмитриј Алексејев.
У наредних 10-15 година, мислим, видећемо сасвим другачију слику. Већ сада у западним земљама, у САД, јела од инсеката улазе у исхрану. Постоје чак и интернет-сајтови на којима се продају конзервисани скакавци, пчеле, пауци. То је врло исправна исхрана у суштини. Она се и у Библији помиње, када су у пустињи јели скакавце које је поклонио сам Бог. У нашим северним ширинама могу се јести пчеле.
Ипак за сада чак у земљама где инсекти у менији нису реткост, предност се даје другим намирницама. Тако у Кини у последњих 30 година потрошња меса је порасла у просеку два пута. А у целини на планети више од један и по пут.
Ипак експерти су јединствени у својим прогнозама – пред опасношћу од гладовања, човечанство ће морати да се помири са перспективом да једе инсекте. Они наводе овакав пример: још 80-их година у САД рибна одељења била су смештена у најнеприметнијим деловима супермаркета. Данас суши и друга јапанска јела од сирове рибе представљају свакодневну храну у читавом свету.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/0olong/cc-by-nc-sa/ vostok.rs
- Повезане теме
- човечанство
- храна
- ресурси
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »