Освајање Месеца: Русија се укључује у трку
Руски програм освајања Месеца испуњава се конкретним садржајем. У Роскосмосу се сада разматрају сценарији према којим ће 20-их година започети летови на најближи сателит Земље. А 30-их годиа ће се стварати истраживачке базе.
Посебно је скочило интересовање за Месечеву тематику пошто су недавно у поларним областима Месеца биле пронађене резерве воде у виду леда. Како би се проучила ситуација, тамо су се упутили руски аутоматизовани уређаји. Затим ће на Месец полетети месецоход-ровер. Робот ће сакупити узорке и предати их другом уређају који ће све то доставити научницима. Даље се планира изградња роботизоване базе на Месецу, и тек после тога руски космонаути ће ступити на површину Земљиног сателита. Разуме се, сценарио Месечеве одисеје може да се мења. Али важно је већ данас одредити шему дејстава, полазећи од разлога безбедности, научне ефективности и економичности гигантског Месечевог пројекта. Његов главни циљ је направити на Месецу сталну базу. Али пре тога треба направити орбиталну станицу, истиче експерт у области космонаутике Виктор Миненко.
На Месечевој орбиталној станици треба да буду резерве горива за пуњење уређаја за узлетње, ако желимо да га користимо у вишекратном режиму. Гигантски проблем је организација полетања са Месеца. О томе се мало говори, али у том случају космонаут је један. Он треба да има висок ниво аутоматике и припреме за полетање Месечевог брода ради спајања са међустепеном.
Месечеву базу чине два модула – службени и стамбени. Укупни обим такве базе је 80 кубних метара, и срачуната је она за 4 особе. Коначно сви параметри се одређују могућностима носеће ракете која може да пребаци конструкције пречника 3 и више метара, истиче експерт. У просторију може да се уђе само преко модула. Енергетику осигурава енергетски модул, у којем се налазе мала енергетска постојења. Важно питање је осигурање воде и ваздуха, сматра експерт.
Неопходно је имати додатну резерву ваздуха или уређај за производњу такве атмосфере на Месецу. Треба да постоје резервне компненте за компензацију изцурелог ваздуха. Ако тамо нађемо воду, то је одлично. Али хемичари треба да се потруде и да понуде варијанте не само за обнављање ваздуха у модулима. Вода је потребна да се једе и пије, да се осигура живот биљака у биолошком модулу.
У сваком случају потребни су уређаји за израду енергије, само соларне батерије нису довољне. Енергија је потребна за рад месецохода, геолозима за бушење рупа и много тога другог.
Тако ће прва половина 21. века постати време масовног десанта земљана на Месец. О својим плановима његовог проучавања и освајања говоре Кина, САД, Индија. Русија такође намерава да учествује у Месечевој трци.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/mikebaird/cc-by/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Роскосмос
- космос
- технологија
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »