BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД: од дугова се не може побећи

САД: од дугова се не може побећи
07.03.2011. год.

Познати амерички инвеститор Ворен Бафет предсказује крах економије САД. Овакву прогнозу он је изнео у својој годишњој посланици упућеној акционарима компаније Berkshire Hathaway Inc.

По Бафетовом мишљењу сви разговори о томе да је рецесија завршена и да је минула опасност од нове кризе, немају никакве осове. Оптимизам не улива ни број незапослених. Иако је он мало смањен, али је још далеко од показатеља пре кризе, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ заменик директора Института за САД и Канаду Виктор Супјан:

Криза није потпуно превладана, остаје низ врло озбиљних проблема. Главни од њих је незапосленост. Она се држи на нивоу од 9,4 процента, што је, наравно, изузетно висок показатељ. Тим пре ако се има у виду да је незапосленост пре кризе износила 4,5 процената. Сад је она удвостручена и нема знакова да ће се ситуација у будућности поправити. 

Ствари не стоје боље ни с тржиштем фондова. По Бафетовим прогнозама, акције САД у блиској будућности очекује велики пад. Кључни проблем остаје велики државни дуг. Подсетићу на то да ће у најскорије време сваки Американац, укључујући и бебе, бити дужан по 50 хиљада долара. На крају опслуживање државног дуга може представљати главобољу Америке у будућости. Говори Виктор Супјан:

Опслуживање таквог дуга, односно исплата камате, већ износи преко 200 милијарди долара годишње. Ако он буде растао темпом, који се сад прогнозира, само опслуживање дуга ће коштати 700 милијарди долара.

Ако се дода да ће буџетски дефицит САД сваке године такође износити 700 милијарди долара, јасно је: из године у годину ће бити све теже пронаћи новац за опслуживање дуга. Не треба заборавити да се дужничко бреме САД не ограничава овим, додао је Виктор Супјан:

Јер, не постоји само државни дуг САД. Постоје веома велики дугови приватног сектора, огроман хипотекарски дуг. Укупно, они могу одиграти крајње негативну улогу за економију.

Против економије играју и општински дугови: многи градови једноставно нису у стању да плаћају камату за облигације због наглог смањења прихода од пореза. Приватни сектори и деоничарски фондови, који су главни власници ових папира прошле године су такође почели да износе своја средства. Судећи по свему, ова тенденција ће се наставити. Прогнозе финансијера Џорџа Сороша о томе да финансијски и буџетски проблеми држава и општина могу проузроковати 100 великих дефолта нису много обрадовале бизнисмене и аналитичаре. Износ губитака, по Сорошовој рачуници, износиће на милионе долара. Јасно је да оваква перспектива нервира инвеститоре.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/Art By Steve Johnson/cc-by/ vostok.rs


Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА