BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трансплантација јетре ускоро и у Србији

Трансплантација јетре ускоро и у Србији
19.08.2007. год.

У Србији се годишње појави измедју 50 и 70 нових пацијената којима је потребна трансплантација јетре. Медјутим, код нас се овај сложени хируршки захват не врши због чега су наши пацијенти принудјени да се препусте судбини или спас потраже у иностранству, где је та кошта око 170.000 евра.

Директор хирургије КБЦ "Драгиша Мишовић" и председник Црвеног крста Србије проф. др Драган Радовановић, изјавио је Тањугу да се чине напори за формирање сталног хируршког тима за трансплантацију јетре у Србији.

"Трансплантација јетре је тимска ствар и за њу је потребно направити широку и квалитетну базу, односно тим од већег броја обучених људи: хепатолога, радиолога, анестезиолога и хирурга", рекао је др Радовановић.

Он је истакао важност праксе и искуства за припремање и вршење сложених операција трансплантације јетре, односно потребу за високим степеном координације измедју више различитих специјалиста. Хируршки, трансплантација јетре осим повезивања ситних крвних судова и жучних путева, подразумева компликовано и ризично повезивање великих крвних судова, за шта су потребна изузетна вештина и коцентрација. Поред тога, за успешно спроводјење трансплантације потребни су и пажљива припрема примаоца органа за операцију, те помно праћење постоперативног тока, што све такодје захтева велико стручно знање.

"За трансплантацију се може користити орган узет од преминуле особе или део јетре живе особе, добровољног даваоца, који је најчешће ближи родјак оболеле особе, што је медицински и етички знатно сложенији поступак будући да се операција врши на две особе, траје доста дуже, а сам давалац због уклањања доброг дела јетре трпи последице по сопствено здравље", указао је он.

Др Радовановић, који предаје хирургију на Медицинском фалкултету Универзитета у Београду и делује у стручном борду Медјународног гастрохируршког клуба, у Јапану учествује у трансплантацијама јетре које трају и по 16 сати, уз ротацију три до четри тима лекара са укупно двадесетак чланова.

У Јапану су до сада у обуци за трансплантацију јетре, укључујући Радовановића, учествовала три српска хирурга који би уз неколико других наших еминентних стручњака требало да у ближој будућности у Србији оформе сталан хируршки тим за вршење трансплантација јетре.

Радовановић је указао да у нашој земљи није развијен систем регистрације донатора, односно издавања донаторских картица на којима би градјани јасно изразили жељу да завештају своје органе у случају да доживе смрт мозга, па овакву врсту трансплантације прати проблем како на време обезбедити сагласност породице преминулог за узимање органа.

"Посао око организовања трансплантације јетре је врло компликован и захтева време, али мислим да би са једном добром организацијом могли врло брзо да отпочнемо с тим врстама операције", рекао је он, изразивши наду би нови српски хируршки тим могао да, уз набавку опреме, започне рад до краја године, могуће у КБЦ "Драгиша Мишовић".

Таква операција код нас би вероватно коштала измедју 60.000 и 70.000 евра, што је знатно мање него у иностранству, била би покривена здравственим осигурањем, а наши пацијенти би били поштедјени мука и трошкова путовања у земље попут Италије, Француске или САД.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА