BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руских угљоводоника биће довољно за све

Руских угљоводоника биће довољно за све
02.03.2011. год.
У случају потребе, можемо да шаљемо нафту у било тачку света

У Америци нагло поскупљује бензин. Док је још јесенас пораст био незнатан, сад се многи стручњаци плаше да ће догађаји на Блиском Истоку и у Северној Африци изазвати озбиљан пораст цена.

Аналитичари с обе стране су једнодушни – цена бензина у САД и Европи ће расти. У САД цена се већ ближи износу од 4 долара за галон (око 95 центи по литру). То је највећи показатељ од октобра кризне 2008. године.

Главни узрок раста је дестабилизација на арапском истоку. Амерички политичари непрекидно говоре о томе да су испоруке енергетских ресурса у САД прилично диверзификоване. Међутим, економија земље је ипак рањива, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ председник фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов:

Зависност од увоза нафте у САД је огромна, оне су највећи увозници на свету, с којим засад чак ни Кина и Јапан не могу да се такмиче. Највећа економија на свету захтева огромну количину енергетских ресурса. Удео испоруке Либије САД није био велик, свега 3 процента. Међутим, испоруке из Саудовске Арабије заузимају треће место и ту ствари стоје већ много озбиљније.

Велике проблеме има и Европа, која је била главни потрошач либијске нафте. ОПЕК изјављује да ће се потрудити да надокнади прекид у испорукама. Без обзира на то, Европа се ускоро може срести с тим да ће њени нафтно-прерађивачки зводи бити попуњен само половично – сматрају стручњаци.

Закључак се намеће сам по себи: и САД и Европа треба да траже поуздане испоручиоце. Европиу решавању овог питања могу да помогну руски пројекти, од којих су кључни токови – „Северни“ и „Јужни“. У последње време појавила се могућност обезбеђења извоза енергетски ресурса и у САД истиче Константин Симонов:

Испоруке нафте из Русије у САД вршиле су се и раније. Истина, удео Русије није био тако велик. Али, не треба заборавити да смо започели испоруку САД с Далеког Истока. Испорука с Далеког Истока је у потпуности у стању да конкурише с блискоисточном.

Русија је у стању да обезбеди испоруку нафте у све регионе. Тим пре што је то економски оправдано, - уверен је председник Савеза индустријалаца за нафту и гас, Генадије Шмаљ:

У случају потребе, можемо да шаљемо нафту не само у САД, већ и у било коју другу тачку света. Наши терминали ће с тим у потпуности изаћи на крај. Како пракса показује, ако се ради о великим партијама, слање танкера, који има резервоаре од преко 100 хиљада тона је прилично рентабилно.

У скорашње време може се повећати и број међународних уговора за разраду руских нафтних налазишта. Подсетићемо да су сад главне стране компаније у овом сегменту британска БП и америчка „Exxon Mobil“. Међутим, и друге водеће светске енергетске компаније Русију посматрају као перспективнго партнера.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.


Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди

Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Оружане снаге Русије су у протекла 24 часа гађале циљеве Оружаних снага Украјине у областима Одеске, Харковске и Кијевске области. Заузврат, ОСУ су извршиле још један напад дрон


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА