BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Безбедност на заједничким принципима

Безбедност на заједничким принципима
02.03.2011. год.

Лоцирање оружја у космичком простору и једнострани систем ПРО не могу се игнорисати у процесу нуклеарног разоружања. Ово је изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров на конференцији о разоружању у Женеви.

Челник надлештва истакао је смањење „степена напетости“ у дискусијама у вези с питањима безбедности у Евроатлантском региону. Још недавно је разматрање ове теме често било обележено конфронтацијама. Данас су, како и Русија, тако и државе-чланице НАТО свесне потребе за заједничком платформом и поверењем у области разоружања и контроле оружја, које представља највећу опасност. Једно од кључних достигнућа у овој области је нови руско-амерички Споразум о стратешком нападачком оружју. У суштини, он постаје „златни стандард“ у међународним односима у њиховој војно-политичкој равни. Притом у процесу смањења нуклеарног арсенала треба да учествују не само Русија и САД, већ и власници највећег броја носача. У њега треба да се укључе све нуклеарне државе, без изузетка.

Лавров је посебно подвукао да се Русија доследно залаже за недељивост безбедности као основни принцип. Она позива да се под хитно почне предметни рад на нацрту уговора, који ће забранити појединим државама и војно-политичким блоковима да лоцирају оружје у космосу. Русија и Кина су нацрт припремиле још 2008. године. Слични планови, као и развој једностраног система ПРО и поремећај равнотеже у обичном наоружању могу негативно утицати на суштинску стратешку стабилност, уверен је министар.

Истовремено у тачки дневног реда која се тиче разоружања, постоји низ приоритетних питања, чије решавање је неопходно и могуће већ сад. Посебно место међу њима заузима задатак што бржег ступања на снагу Споразума о потпуној забрани нуклеарних испитивања. Поново позивамо све земље да га потпишу. Једнострани мораторијуми су корисни, али не могу да замене међународно-правну потпору ове обавезе, која је кључна за глобалну безбедност.

Међу другим приоритетима министар иностраних послова је навео савесну реализацију Плана активности, који је прихваћен на последњој конференцији у вези са Споразумом о неширењу нуклеарног оружја. Практично, документ је одредио јасну линију сарадње у области неширења и мирног коришћења атомске енергије. Ширење приступа светском атому је могуће само уколико се обавезно поштује СННО. Руске иницијативе за стварање на њеној територији Центра за богаћење урана под управом ИАЕА у потпуности одговарају овој политици.

Сергеј Лавров је позвао да се хитно приступи припреми конференције за стварање на Блиском Истоку зоне слободне од оружја за масовно уништење. Она је планирана за 2012. годину. Међутим, последњи догађаји у региону приморавају на журбу. Притом, засад нема потребе за новом резолуцијом у вези с Либијом, захваћеном пламеном грађанског рата.

Сви нови предлози морају бити предати Савету безбедности ОУН и морају се разматрати узимајући у обзир скуп фактора, који утичу на ситуацију у целом региону. Сад треба избећи журбу и концентрисати се на свестрану реализацију већ донете резолуције. Рачунамо на то да је либијско руководство чуло глас светске заједнице.

Министар је истакао да још увек није у потпуности ангажован потенцијал Женевске конференције за разоружање као полигон за доношење кључних одлука у области безбедности. Осим тога, неке земље покушавају да заобиђу конференцију и да започну сопствене преговарачке процесе, што може да доведе до деградације система вишестраног разоружања. Савремене реалије потпуно очигледно показују опасност овакве тенденције.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Прва дама је једина особа која може да убеди председника САД да изађе из трке за председника, изјавио је извор


Израелске снаге ће добити велику серију бомби од 230 килограма за две недеље, тврде извори издања

Некада срце древног краљевства Русије, постало је престоница Совјетске Украјине 1934.


Мађарски премијер оптужио је Брисел да доноси \"лоше политичке одлуке\" о украјинском сукобу


Украјинске формације су беспилотним летелицама напале Тверску област, а такође су покушале да погоде циљеве на Криму користећи ракете и беспилотне летелице, напад је успешно одбијен.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА