Габалинска радарска станица у Азербејџану налази се сувише близу Ирана
Габалинска радарска станица у Азербејџану налази се сувише близу Ирана да би се могла користити за пресретање ракета у средњој фази лета – изјавио је руководилац америчке Агенције за противракетну одбрану, генерал Хенри Оберинг. Коментар Виктора Јеникејева.
Уједно, генерал је признао да реч није о немогућности пресретасња ракета помоћу Габалинске радарске станице, већ само о проблематичности тога.
Нећемо да дискутујемо с америчким стручњаком јер тиме треба да се баве његове руске колеге. Несумњиво је, међутим, да је предлог председника Владимира Путина о коришћењу азербејџанског радара био свестрано промишљен, с обзиром на све његове могућности. У супротном, не би би поднет. Штавише, затим је руски лидер дао иницијативу да Русија и САД заједно користе и најновију радарску станицу која се гради у јужном делу наше зем-ље. Али генерал Оберинг није ни споменуо ову иницијативу.
Па ипак, чак и лаик може да наведе извесне примедбе поводом изјава шефа америчког противракетног ресора. Колико нам је познато, ракете је најбоље уништавати у почетној фази лета. Пошто управо радар у Азербејџану потпуно одговара овом задатку, није баш јасно зашто амерички стручњак говори о неопходности њиховог обарања у средњој фази лета. Таква аргументација подсећа на нови изговор за одбијање руских предлога и реализацију америчких планова размештања елемента противракетне одбране у Пољској и Чешкој. Јер, раније су други прекоокеански експерти и политичари тврдили да азербејџански радар уопште није погодан за пресретање ракета из Ирана јер «гледа» на другу страну. Били су и трећи који су доказивали да је овај радар застарео и да треба да се баци у старо гвожђе. А четврти су објашњавали да Габалинска радарска станица апсолутно неспојива с аналогним америчким системима.
У јулу су руски и амерички експерти већ почеле консултације о проблематици противракетне одбране и наставиће их у јесен уз учешће шефова дипломатија и војних ресора. Москва је спремна за конструктивни дијалог са Вашингтоном и за изналажење компромисног решења које, међутим, није могуће без реципрочности. Јер, као што се каже, ко жели — решава, а ко не жели — ствара проблеме – закључујће наш политички посматрач Виктор Јеникејев.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »