BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Либија може изазвати раздор у НАТО

Либија може изазвати раздор у НАТО
01.03.2011. год.
САД се спремају да нападну Либију

Вашингтон се спрема за војну интервенцију у Либији. У понедељак увече САД су започеле пребазирање својих снага у близини обале Северне Африке. Европски партнери из НАТО нису спремни да подрже Сједињене Државе. На фону овога Русија је такође изјавила да не одобрава прелазак на активна борбене дејства.

Ратна морнарица САД је добила налог да стално држи у овом региону два носача авиона с бродовима за подршку. На сваком носачу авиона има до 85 авиона, укључујући и ловце и авионе за напад. Један од сценарија не искључује могућност да ће Пентагон извршити борбене операције за подршку побуњеничке владе. Њу формирају побуњеници у другом граду Либије – Бенгазију. Није искључена испорука оружја побуњеницима за борбу против либијских регуларних снага. Међутим, овакав преокрет догађаја може бити контрапродуктиван, сматра руководилац Центра за економска истраживања Института за глобализацију и социјалне покрете Василије Колташов.

Може се десити да се побуњеничка влада, ослањајући се на иностране интервенте, сама претвори у нове Гадафије. Односно, да се процес конзервира. Зато даље промене у земљи могу изазвати много крвавији оружани сукоб, који ће већ бити усмерен на истеривање ових „пријатеља“ страних интервената.

Низ земаља НАТО није спреман да дели са САД одговорност за последице евентуалне војне операције уЛибији. Између осталог, Немачка дипломатски ставља на знање прекоокеанским партнерима да засад нису до краја исцрпљене остале методе за решавање конфликта. Сличан став је заузела и Француска. Чак и прећутно одобравање војне операције у Либији од стране Париза, а да не говоримо о учествовању у њој, може нанети снажан ударац његовим позицијама у Северној Африци.

На оваквом фону министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је недвосмислено наступио против иностране војне интервенције у догађаје у Либији. По његовим речима, проблеме земље, као и других земаља Северне Африке и Блиског Истока, треба да решавају сами народи, без спољашње принуде, путем унутрашњег дијалога и слоге друштва.

У међувремену ситуација у Либији постаје све напетија. У сукобима са снагама безбедности погинуло је више од 2 хиљаде људи, преко 4 хиљаде је рањено. Побуњеници се боре за приморски град Мисурат, источно од Триполија и авио базу која је ту лоцирана.

На фону овога стручњаци са све већом сигурношћу говоре о томе да Гадафи неће успети да сачува власт. Међутим, пред Либијом се отвара мрачна будућност, сматра, на пример, стручњак Савета за међународне послове Робер Денин. Он предвиђа колосални вакуум власти након евентуалног Гадафијевог одласка.  Либија може постати банкротирана држава, у којој ће „Ал-Каида“ или друга радикална групација искористити хаос и деловаће некажњено.



  • Извор
  • Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА