У европске банке поново иде ревизор
Банке Европе проверавају издржљивост. 2. марта кредитним организацијама Старог света предстоје нови тестови. Европска централна банка изменила је методику провере издржљивости финансијских структура, која је наишла на критику аналитичара. Сада тести дотичу већи број параметара поузданости банака.
Последњи пут европске банке пролазиле су тестове на стрес у јулу 2010. године. И успешно их положиле. Само мањина аналитичара ове гране била је незадовољна резултатима провере кредитних организација. Тада је о свој стању поднела извештај 91 банка, у ризичну групу по резултатима ревизије доспело је 5 шпанских банака и једна из Немачке и Грчке. А гром је ударио у Шпанији, где се на ивици краха нашла Алиед Ајриш, за чије спасавање новац је морала да издвоји Европска централна банка. То је дало експертима повод да говоре о несавршености правила извођења стрес-тестова и њихових параметара, које проверава Европска централна банка, говори директор одељења за аналитичке информације РБК Александар Јаковљев.
Претходне провере које су вођене у европском банкарском систему биле су негативно примљене од стране аналитичке заједнице. Експерти су са правом сматрали да је методика могла да окрене резултате стрес-тестова у ону страну која је била повољна регулатору, тачније надзорним органима банкарског система ЕУ. Не сме се, наравно, говорити о подметању, али извесна махинација са системом спровођења ових тестова је очигледна. Зато одговор колико су поуздане европске банке финансијски кругови нису добили.
Овог пута Европска централна банка обећава да ће нови тестови бити изведени по сложенијој и строжој методици и омогућиће да се тачније суди о поузданости банкарскго сектора Старог света. Аналитичари су позитивно оценили нову иницијативу Брисела, мада и указују да контрола стабилност кредитних организација треба да буде стална, а не епизодична. Само тако власти ЕУ могу да убде инвеститоре и клијенте да је понављање финансијске кризе због претеране ризичности политике банка немогуће, каже Александар Јаковљев.
Сада, наравно, у условима нестабилности светске економије регулатор још једном размишља о томе да постави надзор еворпског банкарског система у сталном режиму и да спроводи стрес-тестове како би откривао проблеме. Не мислим да неке крупне банке које су носиоци система нису спремне. Има банака – шпанских, италијанских, грчких, португалских – које се налазе у лошој форми. И могуће да ћемо бити сведоци њиховог нестанка. Али то неће бити неки проблем за банкарски систем Европе.
Финансијске власти са обе стране Атлантика брине претња од другог таласа кризе. Затим, проверу банака сада спроводи и Федерални резервни систем САД. Власти желе да оцене довољност капитала компанија у случају погоршања економске ситуације.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/acvtvs/cc-by-nc/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »