Шпанија и Русија постају ближе
2011. година проглашена је унакрсном годином Русије и Шпаније. 25. фебруара у санктпетербуршком Ермитажу у присуству председника Русије Дмитрија Медведева и краља Шпаније Хуана Карлоса Првог биће отворена изложба ремек-дела мадридског музеја Прадо. Церемонија означава старт овог великог догађаја у билатералним односима. Укупно у оквиру унакрсне године планирано је преко 350 акција, при чему њихов спектар не ограничава се само културом.
Пословни део посете шпанског краља Русији садржи преговоре са председником РФ о питањима односа Русије са ЕУ и НАТО-ом, превладавања последица кризе, осигурања европске безбедности. Очекује се конструктивни разговор – о водећим проблемима међунаордног живота став Мадрида и Москве је идентичан, истиче политиколог Станислав Тарасов.
Шпанија је увек активно подржавала предлоге Русије за формирање нове структуре безбедности, коју је иницирао председник Русије Дмитриј Медведев. Шпанија је увек подржавала дијалог Русија-Запад.
По речима министра иностраних послова Шпаније Тринидад Хименес, при прилично развијеним политичким и културним везама економски и трговински руско-шпански односи садрже у себи високи нереализовани потенцијал. То треба да се исправи већ наредне године. Тако ће у Шпанији бити представљена изложба Научно-техничка и иновациона достигнућа Русије, биће одржана Недеља космоса, заједничка изложба Живот и иновација.
Мада ће иновација и техничка модернизација постати лајтмотив унакрсне године, основа разумевања између Русије и Шпаније остаје уметност. Љубав руских грађана према Лорки, Сервантесу, Далију, Бошу, давнашња је и непролазна. Такође као и Шпанаца према Пушкину, Толстоју, Чехову, Кандинском, Шагалу. Зато се изложбе и гостовања припремају посебно брижљиво. Јединствена изложба Прадо у Ермитажу то потврђује, говори сарадник Ермитажа Михаил Дединкин.
Такву изложбу музеј Прадо није никада радио, раставши се са тако великим бројем ремек-дела. Наравно, акценат је на националној школи, која је предтављена платнима највишег нивоа од 16. до почетка 19. века. Изложба садржи ремек-дела историјски везана за колекције краљевског мадридског двора, зато је овде велика количина фламанског сликарства. То су величанствена дела Рубенса, којима нас је тешко зачудити, али ова чуде. Величанствена платна старих Фламанаца: овде је Бош, ту је Мемлинг, величанствени Дирер, узбудљиви радови француске школе.
Завршетак унакрсне године биће обележен гала-концертом у Мадриду 5. децембра 2011. године. Тада ће се у Шпанију упутити Дмитриј Медведев, како би заједно са шпанским краљем резимирао и одредио нове оријентире билатералних односа.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »