BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Овде је живео Пушкин

Овде је живео Пушкин
24.02.2011. год.

Московски Државни музеј Пушкина у Москви обележава у фебруару два меморијална датума. Пре 180 година први песник Русије Александар Пушкин венчао се у Московској цркви Великог Вазнесења са првом руском лепотицом Наталијом Гончаровом. Пре 25 година у московском стану, где су живели после склапања брака, отворен је музеј.

Ожењен сам и срећан, једина ми је жеља да се ништа у мом животу не промени – боље нећу дочекати. Ово стање за мене је тако ново, да ми се чини да сам се препородио. – писао је Пушкин свом другу Павлу Плетњову убрзо после свадбе. Младенци су се уселили у невелику једноспратну кућу у центру Москве, на Арбату, где је Пушкин изнајмио на пола године читав први спрат, али није издржао и после три месеца се вратио заједно са женом у Петербург. Брак је био срећан: за 6 година супружници су добили четворо деце – Марију, Александра, Григорија и Наталију.

На то да је кућа на Арбату везана за најсрећније доба у животу великог руског песника историчари књижевности нису никада заборављали, али музејским радиницима зграда је била претада тек 70-их година прошлог века, говори сарадник Државног музеја Пушкина у Москви Вероника Кирсанова.

Одмах после револуције 1917. године зграду су предали Позоришту Црвене Армије – то је додало нове странице у њену историју, зато што су тамо боравили Мејерхолд и Мајаковски. Пошто је позориште прешло у друге просторије, кућа се претворила у обични московски комунални стан. Музеју је припала у прилично запуштеном стању. Док се водила реконструкција, музејски радници су трагали у архивима и коначно нашли непроцењив документ – стару књигу у коју је био унет уговор о изнајмљивању стана на Арбату, потписан Пушкиновом руком.

Поводом двоструког јубилеја – годишњице венчања Пушкина и 25-годишњице отварања музеја у кући на Арбату приређен је фестивал уметности под назиовм Москва. Пушкин. Фебруарске вечери на Арбату. Концерти, поетске вечери, концертна извођења чувених опера, дела према Пушкиновим сижеима мењаће се две недеље узастопце. Осим тога, музеј ће ових дана примити много гостију, наставља Вероника Кирсанова.

Врло важан догађај за нас је долазак у Мсокву прапраунуке Пушкина Клотилде фон Ринтелен, грофице фон Меренберг. Клотилда фон Ринтелен живи у Висбадену, у Немачкој, она је велики пријатељ нашег музеја и сваки пут када долази у Москву довози неки поклон. Овог пута она је донела музеју непроцењиву породичну реликвију, скулптуру своје прабаке Наталије Александровне, најмлађе ћерке Пушкина и Наталије Гончарове. На крају фестивала, 2. марта, у спомен-музеју Пушкина на Арбату окупиће се московски потомци песника – његове праунуке и праунуци четврте, пете и шесте генерације. Породичне традиције ове куће настављају се и у 21. веку, што је за нас врло пријатно.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Непотписани споразум се фокусирао на неутралност Украјине и нудио јој безбедносне гаранције


  Руске трупе су погодиле украјинске индустријске објекте у Дњепропетровску и погодиле авион МиГ-29 на паркингу за авијацију на аеродрому Долгинцево у Дњепропетровској области. Украјинс

Постројење Генерал Динамицс у Камдену направило је бојеве главе за ракете Јавелин послате у Украјину


Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко, каже да Запад, по наређењу САД, ради на ескалацији односа са Русијом. Руски дипломата додаје да Запад на сваком кораку ради против...


Више од 40 студента на пракси у НИС-у


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА