BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сенке иза арапских револуција

Сенке иза арапских револуција
20.02.2011. год.
Тунис, Египат, Алжир, Либија, Јемен, Мауританија, Саудијска Арабија, Оман, Судан, Сирија, Џибути...

Талас антивладиних акција на арапском Истоку је ове недеље досегао Либију. У петак су учесници протеста заузели град Ел-Бајда где их је подржала месна полиција. Жртве сукоба је већ постало 24 човека. Ко је на реду и ко стоји иза арапских револуција? – питају се експерти.

Почеле су  масовне протестне акције у Тунису. Затим су оне обухватиле Египат, Алжир, Либију, Јемен. Нереди у Мауританији, Саудијској Арабији, Оману, Судану, Сирији и Џибутију изазвали су мањи одјек.  Међутим, у Тунису и Египту су оне већ резултирале оставком председника тих земаља – Зин ал-Абидина бен Алија и Хоснија Мубарака.

Процеси, који су почели у северном делу Африке, већ су обухватили и Арабијско полуострво. Аналитичари се боје да ће у вртлог активне геополитике могу бити увучене и остале афричке земље. Ко је иницирао тај вал, да ли иза нереда стоје спољне снаге? Мишљења експерата се кардинално разликују.

У Северној Африци и на Блиском Истоку се данас уходава модернизована варијанта обојених револуција, које су својевремено обухватиле постсовјетски простор.  Њена одлика је активно коришћење савремених технологија, - истакао је у интервјуу Гласу Русије шеф оделења Централне Азије Института земаља ЗНД Андреј Грозин.

Очито је уходавање модела смене режима преко модернизоване варијанте обојених револуција. Својевремено су оне биле примећене на постсовјетском простору. Данас, судећи по свему, оне се пробавају на арапском Истоку, али већ уз помоћ нових технологија.

Границе интернета се шире, његов аудиторијум се повећава. Повећава се и могућност  манипулисања мрежом. Сценарио се може поновити у било којој земљи, између осталих и у центрлноазијској, која је озбиљно повезана односима с Вашингтоном и Бриселом. Народно незадовољство постоји у свим земљама. Довољно је да се формира колектив људи који ће то незадовољство усмерити против режима. Интернет  је ту  веома користан.

Запад активно подржава следеће гледиште: иза данашњих нереда на арапском Истоку стоје радикални исламисти. Међутим, Андреј Грозин сматра да њихов утицај не треба преувеличавати -  за сада није примећен озбиљан утицај исламистичких радикала на египатске и тунижанске догађаје.

Москва, са своје стране, пажљиво прати развој догађаја. Блиски Исток је регион, с чијим народима Русију повезују искрени и пријатељски односи, - подсетили су  у петак у руском МИП-у. Кремљ позива на нормализацију живота у  блискоисточним и североафричким земљама:  јер дестабилизација ситуације може да отвори бране за деструктивне елементе чији су циљеви супротни тежњама народа тих држава.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА