Страхови од укорењења радикалног ислама на Косову
Три године након проглашења независности од Србије, Косово наставља да се суочава са социјалним и економским немиром. Са високом стопом незапослености и растућим сиромаштвом, самозвана балканска република нуди плодно тло за тврдокорне исламисте.
Недавни избори на Косову су у великој мери критиковани. Изасланик Русије у УН-у, Виталиј Ћуркин, је указао на низ прекршаја и изразио забринутост што су радикалне странке биле у стању да добију гласове.
Сада расту страхови да би се регион могао претворитио у велики центар тероризма, управо у сред Европе. И као што РТ открива, екстремистичка реторика се увози заједно са страном помоћи.
Деведесет одсто становништва Косова су муслимани и познати су по свом либералном тумачењу вере. Али, сада расте забринутост да је фундаменталистички покрет ислама, вехабизам, тамо узео маха.
"Најфундаменталистичкији род у исламу - најпоштиванији фундаменталистички род – је вехабизам. Дакле, мислим, када имате ову врсту идеологије, која говори да морате буквално следити стихове или поглавља из Курана, можете сасвим лако имати ситуацију у којој, на пример, терористичке акције могу бити оправдаване", тврди Робин Симкокс, стручњак за ислам при Центру за социјалну кохезију, са седиштем у Великој Британији.
Вехабизам потиче из Саудијске Арабије, и многе џамије, које су уништене у балканском сукобу, су обновљене са саудијским новцем.
Саудијска влада је потрошила десетине милијарди долара на изградњу џамија, школа и добротворних организације широм света - добротворних организација, које на Косову пружају подршку сиромашним члановима заједнице.
"Ми немамо посао, тако да нам добротворне организације доносе храну и одећу, која нам је потребна за нашу децу", један од локалних незапослених, Реџеп Кастрати, је рекао за РТ.
Утицај саудијског финансирања на Косову је сада јасно видљив, а страхује се да се не доноси само новац, већ и вехабијска идеологија.
"Много саудијског новца је често везан за идеологију, па ипак не мислим да је Саудијска Арабија масовно љута на Запад, посебно што тамо добија упориште и гради демократску структуру коју ... они не виде као праву за муслимане", објаснио је Робин Симкокс.
Исламска заједница на Косову би требала да пажљиво надгледа џамије, како би се осигурало да се држе умереног учења.
"Џамије не могу бити под њиховом контролом, јер ми морамо да именујемо имама, а ми, Исламска заједница, ми именујемо имаме, ми их контролишемо", објашњава специјалиста за исламске студије на Универзитету у Приштини, Џабир Хамити,.
Међутим
- Извор
- RT TV, фото: AFP / Armend Nimani/ vostok.rs
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »