BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-Италија: Изложба совјетског модернисте – камертон године размене

Русија-Италија: Изложба совјетског модернисте – камертон године размене
16.02.2011. год.

У дане кад се председник РФ Дмитриј Медведев налази у званичној посети Италији, биће одржана церемонија отварања Година размене културе и језика Русије и Италије. Церемонија ће се одржати у Риму, где је тим поводом организована грандиозна изложба класика совјетског сликарства Александра Дејнеке (отвара се 17. фебруара).

То је врло необичан избор за овакве догађаје, изјављује у интервјуу за „Глас Русије“ Ирина Лебедева – директор познате московске Третјаковске галерије, у којој се чува већина дела Александра Дејнеке.

Ову изложбу нисмо понудили као титуларну изложбу Године. Изабрали су је организатори Године Русије-Италије и наши западни партнери, између осталих. По правилу, у Италији се одржавају изложбе у којима се представља староруска уметност – иконе или руска авангарда. Оваквих изложби је било много у току последњих деценија. И мислим да се у извесном тренутку појавило интересовање и за друге периоде наше уметности. Изложба Дејнеке као готов пројекат, који се може видети у салама Третјаковске галерије, управо је изазвала такво интересовање. И не само у Италији, било је упита и из Шпаније, Немачке и Француске. Његова уметност је одједном постала тражена. Значи, с једне стране, људи га разумеју, а с друге, он одражава трагања новог уметничког језика, којим је ХХ век обележен.

Италијани су, нудећи руском гледаоцу у Години размене платна класика из прошлости – Рафаела, Ботичелија и Каравађа, сами дали предност сасвим недавној, совјетској историји сликарства. Одлучили су да открију какав је „совјетски пут ка модернизму“. Управо тако се зове изложба у Риму.

На нашој изложби, - наставља да говори Ирина Лебедева, - на пример, врло је актуелно питање шта је социјалистички реализам. Многи наши инострани партнери о социјалистичком реализму у принципу имају прилично једнострану и условну представу. Сад, почетком ХХI века, не ради се пре свега о идеолошким клишеима, на које смо се сви навикли, већ о сликарском језику уметности. И, наравно, управо то је скренуло толику пажњу на Дејнеку. Александар Дејнека је без обзира на сву сложеност живота и сложеност епохе, која се безусловно огледала у његовом стваралаштву, умео да сачува известан унутрашњи оптимизам и животворну енергију. За омладину која не познаје ово време то је занимљив екскурс у нашу историју.

Узгред речено, Александар Дејнека је још и мајстор, који је у време кад се совјетска уметност развијала одвојено од светске имао могућости да остварује међународне контакте, - истиче Ирина Лебедева.

1920-1930-их година уметник је врло активно учествовао у иностраним изложбама, које је Русија организовала и у Америци и у Италији. Стално је учествовао на изложбама Биенала у Венецији. И његови радови су у то време били познати западном гледаоцу, стручњаци су их високо оцењивали. Неколико радова италијанска страна је купила на овим изложбама. Он је путовао 1930-их година и на основу својих утисака с тих путовања стварао је слике. И једна од њих – „Улице у Риму“ сад је, наравно представљена на италијанској изложби. У извесном смислу, - тврди Ирина Лебедева, - покушавамо да вратимо у светски контекст уметника, који с наше тачке гледишта у потпуности заслужује међународно признање. Имао га је 20-их година.

А сама Третјаковска галерија се спрема да прими сликарство Италије: у јесен ће то бити радови Антонела ди Месине. „Овом експозицијом, - каже директор музеја Ирина Лебедева, - ми на известан начин желимо да упоредимо средњовековну уметност Италије и уметност старе Русије. А крајем године ће у салама Третјаковске галерије бити отворена заједничка изложба руских и италијанских сликра, посвећена Напуљу – „Долче Неаполи“. То је као сунчани кутак Италије у зимској хладној руској престоници,“ закључује Ирина Лебедева.

У програму Године културе и језика Русије и Италије, наравно, биће и других кулминационих момената. За Италијане је то, безусловно, изложба „Благо Кремља“, која садржи дела знаменитог јувелира Карла Фабержеа. За Русе – гостовање славног миланског театра „Ла Скала“, који ће као први инострани колектив наступити на сцени рестаурираног историјског здања московског Бољшог театра.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.


„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА