Терористима ће отпор пружити новосибирски скенери
Скенер за преглед путника који омогућава да се буквално за пар секунди одреди постојање експлозивних супстанци или сумњивих предмета разрадили су новосибирски научници. Он се назива микродозни систем рентгенске контроле. Нови уређаји већ раде на међународним аеродромима Толмачево у Новосибирску и Пулково у Санкт-Петербургу и тражени су на међународним тржиштима. Тајна успеха је проста: уређај је поуздан у раду, једноставан за одржавање, а најважније што је за ред величине ефикаснији од страних аналога уз упоредиву цену.
Уобичајена слика за сваки аеродром: дуг ред се полако креће кроз специјални оквир скенера. Оператер моли путника да уђе у кабину и да скине са себе металне предмете, капут, обућу, каиш за панталона... Врши се преглед на сада распрострањеном америчком скенеру Сејф Скаут.
Аутор руског скенера, главни научни сарадник Института за нуклеарну физику Сибирског одељења РАН Семјон Бару објашњава: другачије не може бити. Прекоокеански уређај ради као радиолокатор. А безбедни милиметарски таласи не могу да продру кроз дебелу одећу и обућу. Зато треба скинути јакну или мантил. Па и нико не гарантује да ће сумњиви предмет бити пронађен. Друга је ствар новосибирски систем за радиографску контролу – и згоднија и бржа.
Тачније човек не треба ни да се скида, ни да скида обућу. Он једноставно пролази у ономе што има на себи, и види се све скривено под одећом. Друга разлика се састоји у томе што амерички уређај не види оно што је унутар тела. А систем радиографске контроле види све што је унутар тела. Чини се, зашто је то потребно. Испоставља се да је потребно. Зато што су нове технологије тероризма дошле сада до тога да крију експлозив и електронски упаљач, извините, у дебелом цреву. Амерички уређај тај експлозив, наравно, не може да нађе. Као и никакав уобичајени тактилни преглед.
Незамењиви су руски скенери и приликом откривања накрокурира, који превозе дрогу у својим желудцима. Предност руског скенера је у рентген зрачењу. Доза радијације коју при томе добија путник је тако ништавна, да не може да нашкоди здрављу. Систем радиографске контроле је прошао брижљиву проверу безбедности.
Постоји Роспотребнадзор, тачније орган који је надлежан за саобраћајну безбедност. Они су издали два сертификата, каже Семојн Бару. По тим сертификатима тим системом се путник може прегледати до 600 пута годишње. Да, заиста нашим уређајем човек добија дозу радијације. Али она је еквивалентна дози коју добија за 5 минута лета. За време лета Москва-Новосибирск човек добија 40-50 пута већу дозу радијације.
Саобраћајна милиција је већ оценила предности новосибирског скенера. Поуздан, прост, и брз у раду, као легендарни аутомат Калашњикова – такву ласкаву оцену дају стручњаци. Технологију су још 2006. купили Кинези. Од тада они сами производе уређаје и успешно их примењују на својим аеродромима. За микродозни систем рантгенске контроле се занимају у САД, Италији, Арапским Емиратима и другим земљама.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- тероризам
- саобраћај
- технологија
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »