Олимпијада 2014: за Сочи то је тек почетак
У фебруару 2014. године у руски црноморски град Сочи из читавог света доћи ће учесници зимских Олимпијских игара. А овог фебруара у граду као да је одржана проба овог спортског форума – али на бази уметности. Из разних земаља у Сочи су стигле звезде музике, филма, позоришта на 4. Зимски фестивал уметности који организује овде чувени музичар Јуриј Башмет.
Симбилично је то што се фестивал одржава у истом периоду као и Олимпијске игре, које ће бити отворене овде за три године. Истакао је потпредседник владе РФ Дмитриј Козак, посетивши форум. Имамо одличан темпо. Захваљујући сличним догађајима већ данас не само да јасно видимо обрисе будућих стадиона, већ осећамо и атмосферу која ће владати у граду 2014. године, уверен је потпредсендик.
А шта мисле сами становници Сочија о данашњој атомсфери у граду, и о оним променама које се дешавају у његовом животу поводом припреме за зимску Олимпијаду. Менаџер Кристина Трикоза у интервјуу за Глас Русије изразила је оваква посматрања:
У ствари, велика је штета што се негде секу вековна стабла, руши природни слој у планинском центру Красна Пољана. Али мислим да ће ипак бити више плусева. За сада у Сочију инфраструктура није сасвим развијена. Живот оживљава у летњој сезони, појавом туриста. Локални становници немају где да се одмарају. Чак најближе клизалиште се налази далеко, у суседном Адлеру. Мали терен за хокеј сасвим је непривлачан. А сасвим недавно отворили су боулинг. Мислим да ће се ускоро појавити велики забавни комплекси. Увек тешко прихватамо нешто ново, додаје Кристина Трикоза. Не зна се шта ће од тога испасти. А када је нејасно, не свиђа се. Неки људи имају унутрашњи отпоре према Олимпијади у Сочију. Чини им се да то нарушава систем у којем су навикли да живе. А ја мислим да ће Сочи процветати после Олимпијаде. Олимпијада је тек почетак за Сочи.
Две младе другарице – фармацеут Огла Жерикова и лекар кардиолог Јелена Панкратова нису родом из Сочија, оне су допутовале овде из сибирског града Омска, али виде сада своју судбину и каријеру у тесној вези са црноморским летовалиштем.
Олимпијада није само спортски празник – убеђена је Олга Жерикова. То је и празник културе, пре размена култура. Зато морамо достојно да представимо свету наш град. А уопште, ја лично са посебним задовољством чекам отварање Ледене арене уСочију. Сада имамо Ајс-клуб, али спортски објекат таквих размера је нешто дивно. Мислим да ће то бити већ нови град, другог нивоа.
Јелена Панкратова додаје:
Сочи је диван град. Овде су могући најнеобичнији сусрети са најразличитијим људима, али при томе се стиче утисак да су то управо они са којима треба да се сретнеш. Мислим да је Олимпијада у том погледу диван догађај. То је могућност да се састајемо, развијамо, усавршавамо и комуницирамо. Сочи је град који се одликује тиме што се у медицини назива толерантност, додаје лекар Јелена панкратова. Овде заједно живе разни народи, са различитим васпитањем, различитим нивоом културе, развоја, образовања. И још Сочи се по мени одликује добрим уделом авантуризма, здравог, који надахњује оно што покреће друштво напред.
Тако се – са надама и сумњама, подршком и критиком – грађани Сочија припремају за зимску Олимпијаду-2014.
- Извор
- Голос России, фото: © Вести.Ru, www.vesti.ru/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »