Зулум према Србима не може се трпети
БАЊАЛУКА - Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Василије оценио је да нигде, као на простору Сребренице, није изражена толика дискриминација према СПЦ и српском народу, који на том подручју „живе у подређеном положају“.
- Дошло је до грла, јер се зулум према српском народу не може више трпети. Српска села немају путеве, струју и елементарне услове за повратак и живот. Не можемо да говоримо о толеранцији и правди, ни Божјој ни људској, ако видимо да се у једном селу обнављају бошњачке куће, а српске заобилазе - изјавио је владика Василије.
Владика је оценио да „на подручју Сребренице неће бити мира ако не буде слоге међу људима и ако они који деле правду не буду једнако третирали и Србе и Бошњаке“.
- Овде други долазе ради својих личних интереса, завађају Србе и Бошњаке који су страдали у претходном рату и, уместо да ублаже бол, досипају со на ране које су још свеже - нагласио је владика Василије.
Он је навео да се „увукао велики страх“ међу народ који тамо живи и да се тог страха морају да ослободе и Срби и Бошњаци и оценио да на томе морају да раде политичари, али и верске вође. Констатујући да је „сребренички крај мученички за све народе и племена“, владика Василије је поручио да ту „могу да тријумфују само снага вере, чистота срца и међусобна љубав без обзира на различитости у којима живимо“. Владика зворничко-тузлански је оценио да је Сребреница „страшно стратиште на којем је страдао бошњачки, али и српски народ“.
- Суза мајке је иста, без обзира на то да ли је бошњачка или српска. Али, не може се говорити о правди, ако се о страдању Срба на овом простору ћути - рекао је владика.
Упозоривши на бројне проблеме са којима се суочава СПЦ и њено свештенство у Сребреници, владика Василије је навео примере да је у Поточарима локална власт забранила изградњу цркве, да је начелник општине Адбурахман Малкић одобрио „давање грађевинског материјала колико год је потребно за изградњу куће једном имаму“, а с друге стране је обуставио обнову парохијског дома у центру Сребренице.
- Срби у Сребреници нису репа без корена. Древна Епархија зворничко-тузланска основана је 1242. године под називом Митрополија сребреничка. На подручју данашње општине налазило се пет манастира, док су се у самом граду издизале четири цркве - нагласио је владика Василије.
Он је изразио уверење да ће у програмима помоћи за Сребреницу бити места и средстава за обнову православних богомоља, које су преко потребне како би се прогнано становништво вратило на своја вековна огњишта.
- Извор
- glas-javnosti.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »