Јесетра: ловити, не сме се помиловати
Увођење мораторијума на комерцијални улов јесетре у Каспијском мору размотриће у понедељак у Астани представници каспијских држава – Русије, Азарбејџана, Казахстана, Туркменије и Ирана.
Коначно све земље региона без изузетка су спознале: биоресурси Каспијског мора се нагло смањују. А у еколошком и природном погледу Каспијско море је јединствено – у његовим водама обитава преко 80% јесетре света, каже руски експерт Аждар Куртов.
Каспијско море у медијима обично фигурира са саопштењима да на његовом дну праве бушотине, извлаче нафту и природни гас. Али богатства Каспијског мора нису само у нафти и гасу, већ и у риби. При чему, за разлику од нафте и гаса јесетра је ресурс који се може обновити. При правилном прилазу улову јесетре, риба може доносити приходе каспијским државама још дуго година.
Јесетре су у свом биолошком развоју прилично јединствене. Њихово полно сазревање понекада траје 7-10 година. А криволов доводи до уништавања рибе, која још није достигла репродуктивно доба. Шта више, ловокрадице обично лове женке због црног кавијара. Ловећи јесетре, они одмах парају стомак, узимају кавијар, а мртву рибу једноставно бацају са палубе. Тако се крши баланс између женске и мушке популације, што доводи до катастрофалног смањења бројности рибе. Време је да се сви видови јесетре унесу у Црвену књигу.
Прошле године на Трећем самиту шефова каспијских држава у Бакуу Казахстан је предложио да се увде петострани мораторијум на улов јесетре у Каспијском мору у трајању од 5 година. Ипак овај предлог не наилази на дужан одзив код Ирана, каже Аждар Куртов.
Тренутно већину јесетре лови не Рсуија, не Азарбејџан, не Казахстан и Туркменистан, већ Иран. Управо Иран извози на светско тржиште из Каспијског региона главни обим црног кавијара и димљене јесетре. Могу да претпоставим да Иранци неће бити у свему сагласни са прекидом улова јесетре. Пошто је за Иран то битна ставка у попуњавању извозних прихода.
Ипак, има наде да ће на саветовању у Астани 5 држава Каспијског региона донети једину правилну одлуку. Мораторијум на улов јесетре је радикална мера, али неизбежна.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Азарбејџан
- Казахстан
- Туркменија
- Ирана
- храна
- ресурси
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »