BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Затражићу упис у књигу држављана Србије

Затражићу упис у књигу држављана Србије
15.08.2007. год.

Институт двоструког држављанства није успостављен са идејом да се некоме нешто ускрати, већ напротив, да би се омогућио известан виши степен слободе

Андрија Мандић, председник Српске народне странке и лидер Српске листе у црногорском парламенту, каже да се никада није осећао као странац у Србији, коју доживљава као своју земљу, исто као и Црну Гору.
- Не желим статус странца у Србији и зато ћу, након промене закона о држављанству у Скупштини Србије, затражити њено држављанство. У важећем Уставу РЦГ записано је у члану 10: „Нико не може бити лишен црногорског држављанства...“ тако да пропаганда коју води власт индиректно, преко неких маргиналних странака, како ће у том случају црногорски Срби остати без црногорског држављанства делује комично - рекао је Мандић.

Према његовим речима, после референдума у Црној Гори, више стотина држављана Црне Горе који су углавном били у служби војске Србије и Црне Горе, добровољн, и у знак револта одрекло се држављанства Црне Горе и прешло на нове дужности у Војску Србије.

- Ту жалосну чињеницу одбацивања црногорског држављанства данас неко покушава да искористи као главни аргумент у функцији застрашивања црногорских Срба и понизном сервисирању политичких потреба Ђукановићеве власти. Дакле, чим се промени закон у Србији, затражићу упис у књигу држављана Србије, као што ће то учинити и осталих двеста хиљада Срба из Црне Горе. Дакле, Срби из Црне Горе имали би више слободе, а не би губили ништа од својих права која су стекли у Црној Гори - наглашава Мандић, оцењујући да Скупштина Србије неће, усвајајући нови закон, ићи тим путем. Он је додао да институт двоструког држављанства није успостављен са идејом да се некоме нешто ускрати, већ напротив, да би се грађанину омогућио известан виши степен слободе.

Мандић каже да је њихова идеја да се у изменама закона о држављанству Србије не помиње никаква Црна Гора, нити Срби из Црне Горе као нека посебна категорија, и да закон треба генерално да омогући свим Србима изван Србије да добију њено држављанство. Он је истакао да су тај модел користиле Хрватска и Бугарска када су усвајале своје законе о држављанству, и се он показао као изузетно добар за те државе.

- Нема никаквог обостраног нападања између нас и Народне странке. Постоји само став Срба изван Србије да им се по једноставној процедури омогући да буду њени држављани и оних који се противе томе, под фирмом некаквих међудржавних уговора. Циљ је веома једноставан - да грађане Црне Горе српске националности пошаљете на шалтер ДПС и СДП, да од њих молимо држављанство Србије, иако су они већ јавно саопштили да не желе да потписују било какве међудржавне уговоре на ту тему, јер то није у њиховом интересу - истакао је Мандић.

Он је упозорио да се ових дана чује и једна веома нелогична теза - да свим грађанима Црне Горе који то желе треба омогућити да добију држављанство Србије. Мандић сматра да „неко очигледно заборавља да су прошле године сви грађани послати на референдум о државно-правном статусу Црне Горе и да су они рекли своје.

- Да ли данас треба у исту раван довести једног Ферхата Диношу (највећег заговорника независног Косова у Скупштини Црне Горе), који би имао то право подједнако као и Срби из Црне Горе, или неког острашћеног анти-Србина с Цетиња, питање је не само политичког, националног и државног интереса, већ и морала. Наравно да је црногорска власт забринута да Србија, попут Хрватске или Бугарске, једнострано не донесе закон о држављанству, јер би такав потез суседне државе обесмислио тековине референдума о „неовисности“ Црне Горе. Подсетићу јавност да сваки Хрват који живи у Црној Гори има, поред црногорског, и држављанство Хрватске. Хрватска је то право дала свим Хрватима изван Хрватске и није склапала никакве међудржавне уговоре ни с једном државом. У Босни и Херцеговини, где је хрватски народ конститутивни, и коме је Босна и Херцеговина матична држава, сви припадници тог народа су, наравно, и држављани Хрватске, и нико због тога не мисли да су они национална мањина у Босни - нагласио је Мандић. Сада, како он каже, под логистиком разних центара моћи, у акцији с циљем да се заустави озбиљна и одговорна национална политика најперспективније државе на Балкану, користе се разни српски маргиналци из Црне Горе, чији је посао да створе вештачку слику како, наводно, „ми овде нисмо јединствени по том питању“.

ПОТПИСИ

- После прикупљених више од 70.000 потписа Срба из Црне Горе који су исказали жељу за добијањем држављанства Србије, разговарао сам с политичким представницима Срба у Републици Српској, Хрватској, Македонији, с представницима организација које окупљају Србе у Словенији, САД и западној Европи, и сви су подржавали нашу иницијативу. Модел закона о држављанству какав имају Хрватска и Бугарска је веома прикладан новом уставу Републике Србије и захтевима Срба који живе изван ње. Мислим да је небитно шта каже Народна странка, јер за њу у Црној Гори више нико и не гласа. У Србији постоје парламентарне странке које се залажу чак за то да се Косово и Метохија одузме Србији, па нико не мисли да треба мењати политику коју заступа већина грађана Србије. Због тога не треба сада неко да тражи да оно што заступа убедљива већина Срба из Црне Горе буде доведено у питање због неколико појединаца - подвукао је Мандић, додајући да став те мале групе људи највише одговара ДПС и СДП, као и „оним политичарима из Србије који су помогли да се створи оваква држава, у којој имају врло конкретне интересе“.
- Зато Миодраг Вуковић већ барјачи причом како у Црној Гори међу Србима постоје и они „прави“, којима је најважнији интерес независне Црне Горе, за разлику од оних „сумњивих“ из Српске листе, а у Београду поједини утицајни Мишкови другови већ шире причу да не треба журити с држављанством, говорећи „чекајмо да се они доле договоре“. Веома лако, у њима заједно, можете препознати родитеље данашње Црне Горе - закључио је на крају Мандић.



  • Извор
  • glas-javnosti.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА