Уговор о СОН-3 ратификован
Протекле недеље је завршена редовна, претпоследња етапа спровођења у живот новог руско-америчког Уговора о смањењу стратешких офанзивних наоружања (СОН). Документ су ратификовале Државна дума и Савет Федерације. Русији и САД-у је преостало да размене ратификационе повеље – према претходним информацијама, то ће се десити 4. до 6. фебруара у Минхену, те ће Уговор о СОН-3 ступити на снагу.
Рок деловања Уговора је предвиђен за 10 година. Уз узајамну жељу страна он може да буде продужен за још 5 година. Међутим, разматрање тог документа у парламентима обе земље је било праћено напоменама које могу да пониште све добре намере руског и америчког лидера много раније од 2021. године, а да не говоримо о 2016. години.
Одлука о почетку преговора за разраду новог Уговора била је усвојена приликом сусрета председника Русије и САД у Лондону 1. априла 2009. године.
После годину дана напетог рада 8. априла 2010. године – председници су потписали у Прагу Уговор о СОН-3. Тада је било одлучено да се спроведе истовремена ратификација у парламентима. Руски законодавци су имали дискусију о тексту уговора у веома кратком року и определили се да ће гласати за његово потврђивање, док њихови амерички колеге замало нису поништили тај процес. Само захваљујући озбиљном притиску Обаме и његовог тима сенатори су ратификовали уговор неколико дана пре нове године. Међутим, они су га пратили низом напомена које могу да имају фатални карактер, - упозорава директор Центра политичких истраживања ИМЕМО РАН Владимир Јевсејев.
Прво треба да се обрати пажња да је истакнута неопходност да се наставе радови у области стварања граница ПРО у Европи. Ако се ти радови буду остваривали ужурбано и без учешћа Русије, Москва ће имати основану забринутост, нарочито, ако се узме у обзир да у моменту потписивања уговора у Прагу Русија је дала изјаву да у случају размештања ПРО САД у Европи, која би угрожавала стратешке нуклеарне снаге Русије, она би могла да напусти уговор.
У једној од одлука се истиче да Вашингтон треба да почне с Москвом преговоре о тактичком нуклеарном оружју (ТНО). Међутим, према том проблему Русија и САД имају принципијелно различите прилазе. Руско тактичко оружје се налази на територији земље, док је америчко ружје смештено између осталог и у Европи. Пре него почну преговори о смањењу ТНО, Вашингтон мора да га врати у своју земљу. То су руски парламентраци истакли у изјави, којом су пратили ратификацију УСОН.
Сада ће питање ТНО бити једно од основних за руско-америчке односе, - сматра заменик директора Института САД и Канаде Павел Золлотарјов.
Међутим, кључно је питање не ниво ТНО, већ његово размештање. Став САД је већ одражен у новој стратегији НАТО-а, усвојеној у Лисабону. У њој се поставља питање повлачења из Европе ТНО од стране Америке и Русије. Међутим, Америка га враћа са другог континента у своју земљу, док Русија по том принципу мора у оквиру своје територије да прихвати ограничење за размештање ТНО. То није прихватљиво.
Експерти сматрају да ће решењу проблема ТНО Русија и САД неће прићи тако компромисно као при припреми УСОН-3. Време ће показати, хоће ли Москва и Вашингтон имати двовољну политичку вољу да би промишљено и одговорно приступили питањима, која обухватају светску безбедност.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »