Русија-Пољска: транзитни рат?
Нови теретни трајект ових дана ће почети да курсира између лука Балтијск и Засниц. За једну пловидбу у Немачку из Русије може да се пребаци 110 теретних камиона. Тако власти на лицу места покушавају да реше проблем превозника који сада не могу да прођу уобичајеним путем – преко Пољске. Пољско и руско министарство саобраћаја нису могли да се договоре о размени дозвола за аутомобилски превоз за 2011. годину.
Ситуација се заоштрава не само у Каљининградској области. Гранични прелази на пољској граници не пуштају теретна возила ни из Русије у Пољску, ни из Пољске у Русију. Хиљаде камиона траже заобилазне путеве и стоје у редовима на граничним прелазима. И решења попут оних које су донеле власти Каљининградске области не могу кардинално да промене ситуацију.
Проблем се појавио још прошле јесени, рекао је за Глас Русије руководилац прес-службе Асоцијације међународних превозника Александар Трохачев.
До краја децембра 2010. године министарства саобраћаја Русије и Пољске требало је да размене билатералне дозволе за превоз терета за 2011. годину. Али ради се о томе што су Пољаци поставили неадекватан услов. Они су хтели да увећају број дозвола за превоз терета из трећих земаља у Русију два пута. Тачније ако је 2009. и 2010. године било издато 25000 дозвола, за 2011. годину затражили су 75000. За Русију је то неприхватљиво. То би довело до тачно толиког смањања превоза од стране руских транспортних компанија. А шта је то 50 000 вожњи из Европе у Русију? То чак само по цени возарине означава директне губитке од око 150 милиона евра. Трошкови саобраћајних компанија, пошиљаоца терета и оних који терет примају, који не могу благовремено да пошаљу и добију терет, прорачунавају се већ сасвим другим цифрама.
После безуспешних преговора, по подацима Александра Трохачева, стране су донеле привремену одлуку: да продуже рок важења старих дозвола из 2010. године до 15. јануара. Три дана пре истека овог рока била је одржана нова рунда руско-пољских преговора. Ипак Пољска поново није хтела да иде у сусрет и инстистирала је да битном увећању квота.
А док преговори стоје, превозници две земље траже начин да пребаце терет наручиоцима. Руси су на пример већ окупирали трајекте који мимо Пољске плове у Европу. Власници бродова трљају руке и увећавају број вожњи. А представници саобраћајних компанија из Варшаве и Москве поново ће се састати 31. јануара. Има наде да ће договор ипак бити постигнут, и пољска страна неће поново истицати унапред неприхватљиве захтеве. Не бисмо хтели да мислимо да Пољска (као некада у своје време Украјина са гасним ратом) покушава на неадекватан начин да искористи свој положај транзитне земље. И тим пре не ћелимо да мислимо да се испод економских разлога крије политика.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »