Парламентарна скупштина СЕ обрушила се на Белорусију
Парламентарна скупштина СЕ оштро је критиковала ситауцију у Белорусији и позвала земље чланице СЕ да се суздрже од признања резултата председничких избора у тој источноевропској држави.
У резолуцији усвојеној после дебате стоји: Парламентарна скупштина СЕ узнемирена је због оног невиђеног таласа насиља, заплашивања, масовних хапшења и судских гоњења политичких противника, правобранилаца, новинара и обичних грађана, који је уследио после проглашавања резултата председничких избора.
Реизбор већином гласова актуелног председника Белорусије Александра Лукашенка за нови председнички мандат изазвао је масовни талас протеста опозиције. Увече 19. децембра 2010. године на дан гласања на тргу испред Дома владе десила се масовна акција протеста, која је завршена растреривањем демонстраната. На крају је било ухапшено око 600 људи, од којих је већина добила административне казне. Десетак људи, међу којима и бивши председнички кандидати, нашли су се иза решетака због организације масовних нереда.
Растеривање и хапшење чланова опозиције био је разлог што је ситуација у Белорусији постала једна од тема за дискусију на зимском заседању Парламентарне скупштине СЕ. По мишљењу посланика, акције белоруских власти представљају непропоционални одговор на дешавања у Минску 19. децембра, као и директно ингорисање основних вредности које подржава СЕ, стоји у резолуцији парламентарне скупштине.
Руска делегација у Парламентарној скупштини СЕ суздржала се од подршке резолуције. Како је изјавио у интервјуу за Глас Русије члан делегације Русије у Парламентарној скупштини СЕ, посланик Државне думе Дмитриј Вјаткин, увођењем санкција и покушајима изолације земље ништа не може да се постигне.
Проблеме било ког карактера могуће је решити само у режиму дијалога. А пошто Белорусија није пуштена да учествује у раду органа СЕ, између осталог у парламентарној скупштини, тог дијалога нема. Постоје некакве гневне изјаве у режиму монолога, које нажалост не представљају ништа друго до инфорамациони повод за таласање. Ми, руски посланици, једнозначно говоримо да никаква питања поводом легитимности избора за председника Белорусије код нас нема. Русија признаје изборе. А питања хапшења грађана Русије у Белорусији ће се решавати индивидуално. А са легитимношћу избора то нема никакве везе.
Белоруски лидер Александар Лукашенко није обичан партнер. У то су се више пута уверавали како руски, тако и европски политичари. Ипак санкције, како показује искуство, ретко доводе до успеха. Често оне доводе само до радикализације ставова. Дијалог је увек бољи
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »