Нови безбедносни инцидент у лабораторији Лос Аламос
Представници америчког Секретаријата за енергију саопштили су да је у америчкој Националној лабораторији Лос Аламос у држави Нови Мексико дошло до нових безбедносних инцидената, који могу довести до откривања поверљивих података о нукеларном наоружању.
Инцидент се догодио када је неименовани члан Управе лабораторије слао поверљиве информација двојици својих колега из Управе помоћу недовољно безбедног система за слање електронске поште. Двојица прималаца су ту поруку проследила тројици других руководилаца лабораторије пре него што је инцидент регистрован и даље слање поруке заустављено. Да ствари буду горе, након овог инцидента уследила је крађа преносивог рачунара са поверљивим подацима, који је неодговорни истраживач из лабораторије понео са собом на годишњи одмор у Ирску, где му је рачунар и украден. Представници лабораторије су изјавили да су документи који су се чували на украденом рачунару имали низак степен поверљивости, тако да би кориснку рачунара вероватно било дозвољено да га понесе са собом на одмор, да је следио прописану процедуру. Као и неким ранијим случајевима саопштено је да "национална безбедност није била угрожена". Ипак, након те крађе, управа лабораторије је предузела кораке да се преносиви рачунари на којима се чувају поверљиви документи замене стоним моделима.
Иако се, према речима представника Секретаријата за енергију, безбедносни инциденти с времена на време дешавају због непредвиђених околности, последњих година у лабораторији Лос Аламос су се дешавали бројни слични пропусти. Средином 2000. године из лабораторије су нестала два чврста диска са тајним подацима о нуклеарном наоружању, али су касније пронађени иза копир машине. У јесен 2002. из Лос Аламоса је нестало више од 200 рачунара, а руководство лабораторије је демантовало да се на њима налазе поверљиви подаци, док је у јануару 2003. године из лабораторије поново нестао један чврсти диск. У мају 2004. године особље лабораторије је проверавало евиденцију поверљивог материјала и том приликом констатовало да се један "поверљиви, преносиви електронски медиј" не налази тамо где би требало. Том приликом је саопштено да је до инцидента дошло због административне грешке и раширене употребе преносивих електронских медија, као што су чврсти дискови, дискете, флеш дискови итд., али, наравно, "национална безбедност није била угрожена".
Коначно, у октобру 2006. године комитет америчког Конгреса је испитивао безбедносни инцидент у лабораторији Лос Аламос након што су до неких његових чланова дошле и неке информације о једном ранијем инциденту. Том приликом је утврђено да су у камп-приколици која припада компанији што је својевремено изводила грађевинске радове у лабораторији, пронађена три УСБ диска на којима су се, наводно, налазили подаци у вези са нуклеарним истраживањима. И овде се радило о случајности, будући да су дискове открили локални полицајци трагајући за дрогом (да ствар буде још гора, полиција је позвана због нарушавања јавног реда и мира).
Делимично и због учесталих инцидената, амерички Секретаријат за енергију је покренуо иницијативу за повећање безбедности, у оквиру које је планирано да у наредних пет година подаци о развоју нуклеарног наоружања буду у потпуности пребачени на безбедне сервере, заштићене шифром. Након тога, нико од запослених неће моћи из лабораторије да изнесе поверљиве електронске податке на било каквом преносивом медију.
Упркос уверавањима руководства лабораторије, бројни безбедносни инциденти били су разлог да амерички Секретаријат за енергију прошле године лабораторији Лос Аламос смањи годишња финансијска средства, са 8,7 милиона долара на 2,9 милиона. Као разлог за смањење фондова наведени су "пропусти у руковођењу".
Америчка Национална лабораторија Лос Аламос је једна од три лабораторије у САД у којима се обављају испитивања у вези са нуклераним наоружањем. Лабораторијом управља Универзитет Калифорније у Берклију, а у њој се налазе два суперкомпјутера који су склопиле компаније Linux Networx (систем Lightning) и Hewlett-Packard (систем Alpha Server). Суперкомпјутери служе за моделирање нуклеарних експлозија и контролу стања нуклеарног наоружања САД.
- Извор
- mikro.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »