Прогнозе за Асанжа: надај се најбољем, памти најгоре
Џулијан Асанж за сада ће остати у Лондону. Британски суд у уторак решио је да за сада не изручује оснивача Викиликса у руке шведског правосуђа. Судско заседање на којем ће бити размотрен захтев Стокхолма за изручење, заказано је за 6-7. фебруар.
Слобода речи у слободном свету је ствар која, како се испоставило, скупо кошта. Џулијан Асанж размишља коме да прода своје још ненаписане мемоаре. По подацима британске штампе, две издавачке куће му нуде за књигу преко милион фунти стерлинга. Сам Џулијан каже да нема никакву жељу да пише аутобиографију. Али борба која му предстоји у судовима, тера га да тражи изворе прихода.
Суђење против оснивача Викиликса изазива огромно интересовање. Конзервативне британске судије чак су се одлучиле на новотарију: новинари сада могу да осветљавају процес у режиму реалног времена преко социјалних мрежа, између осталог преко микроблогова на Твитеру. Између осталог, о Твитеру: власти САД затражиле су од компаније приватну преписку, контакте и друге личне информације Џулијана Асанжа. Истражитеље занимају и личне информације о торјици његових помоћника, међу којима је посланик исландског парламента Биргита Џонсдотир. Тако да, по свему судећи, суђење у Великој Британији, и могуће у Шведској, где га оптужују за сексусалне злочине, представља само почетак непријатности за Асанжа.
Да подсетимо да се Викиликс прочуо када је ставио у отворени доступ стотине хиљада поверљивих докумената америчких власти. Прво су то били папири који су се тицали операција САД у Ираку и Авганистану, затим преписка америчких амбасада са стејтдепартментом. А то Вашингтон Асанжу никако неће опростити, уверен је експерт за конкурентско извиђање Јевгениј Јушчук
Асанж је приредио врло озбиљне непријатности САД. Непријатности су као прво врло скупе – тамо су дотакнути врло озбиљни финансијски интереси. Као друго, угрожени су били животи људи. Стручњаци који су радили раније као аналитичари Комитета државне безбеднсоти СССР, одмах су рекли да ће се Американци осветити. То је стандардна пракса специјалних служби читавог света – да не остављају испаде против њих без реакције. Али Американци не могу да му предоче празне оптужбе. Зато сада брижљиво и скрупулозно сакупљају доказну базу. Они узимају сваки документ, сваку реч коју је изрекао Асанж. У Твитеру нису доступни кориснику са стране сви твити једног човека. Зато су се они обратили штабу, где се чувају сви архиви, како би их добили и анализирали. А затим ће то највероватније бити постављено у основу оптужнице коју против њега могу да покрену САД.
Асанжа је за сада узео у заштиту пријатељ и присталица делатности Викиликса, оснивач лондонског новинарског клуба Фронлајн Клуб Вон Смит. Џулијан иде по имању са електронском наруквицом и два пута дневно се јавља полицији. Асанжов сан о свету транспарентне политике њему самом, вероватно, чини се сада врло трансапрентним. Судећи по томе како свет реагује на ту транспарентност, таква слобода му није потребна.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/R_SH/cc-by/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »