Ратификација Споразума о стратешком наоружању – главна тачка рада пролећног заседања Државне думе
Руски парламентарци започињу нову политичку сезону разматрањем читавог низа важних нацта закона. Приоритетни међу њима је Споразум о стратешком наоружању. Посланици намеравају да до краја јануара заврше процедуру његове ратификације.
Утврђивању Споразума о стратешком наоружању, који су потписали председници Русије и САД Дмитриј Медведев и Барак Обама прошлог лета у Прагу, законодавци су приступили пошто је документ био одобрен у америчком Конгресу. У првом кругу Државна дума га је усвојила 24. децембра прошле године. Други и трећи круг разматрања одложен је за јануар. Мада су ресорни комитети препоручили да се гласа за Споразум још на јесен, руски парламент није хтео да жури. Превише тешко је текло разматрање споразума међу америчким законодавцима. Па и ратификација је праћења усвајањем ограда у америчком Конгресу, које не мењају суштину документа, али омогућавају да се његови ставови тумаче у једностраном поретку. Између осталог, то се односи на право Москве да иступи из њега ако САД почну да постављају средства ПРО у Европи која би угрожавала безбедност Русије. О томе како на америчке ограде могу да реагују руски законодавци, за Глас Русије говорио је директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.
Русија ће се потрудити да аргументовано покаже да аргументи САД-а да оне треба да имају разрешене руке приликом постављања ПРО, не одговара стварности. И са те тачке гледишта за Русију је принципијално важно да се у близини њених граница не праве некакве линије ПРО које могу бити искориштене против руских стратешких нуклеарних снага.
У закон о ратификацији ће бити унето 6 додатних чланова, везаних за ограде Конгреса САД. Детаљније о тој процедури за Глас Русије говорио је заменик председника Комитета Државне думе за безбедност Генадиј Гудков.
Одлука да се овај документ одобри у првом кругу и да се размотри карактер ових ограда донета је уочи Нове године. Важно је анализирати колико оне мењају суштину документа, дотичу националне интересе, интересе безбедности Русије. зато, подржавши концепцију самог овог договора, руски парламент је оставио себи право да унесе у њега потребне корекције на нивоу такозваних ограда.
Експерти сматрају да ће процедура ратификације договора о стратешком наоружању бити завршена до краја јануара. После тога ће он ступити на снагу и бити основни документ у односима Русије и САД у наредних 10 година.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »